Smaczny chleb żurawinowy – jak zrobić?
Smaczny chleb żurawinowy – jak zrobić?
Coraz mniej jest domów, w których jada się tylko białe pieczywo. Ze względu na różnorodność wypieków w piekarniach można codziennie próbować czegoś innego. Chleb z cebulą, z miodem, z ziołami, z orzechami to przyjemne urozmaicenie śniadania lub kolacji. Na tyle przyjemne, że powstaje chęć wykonania takiego wypieku samodzielnie. Ze względu na to, że prym w popularnych chlebach wiedzie chleb z żurawiną, warto spróbować od upieczenia właśnie takiego przysmaku.
Niezbędne składniki
Dobry chleb to przede wszystkim niezbędne składniki, dzięki którym jest smaczny i długo zachowuje świeżość. Do jego przygotowania konieczne są:
* 520 g mąki pszennej,
* 500 ml wody,
* 1 łyżeczka soli,
* 1 łyżeczka cukru,
* 8 g drożdży,
* 1/2 szklanki płatków owsianych,
* 1/2 szklanki żurawiny suszonej.
Jak widać po składnikach, chleb żurawinowy jest zdrowy i można go jeść nawet w trakcie diety odchudzającej. Jednocześnie, dla urozmaicenia, poza żurawiną można dodać do niego np. orzechy lub suszone figi.Pierwszy krok
Wodę należy delikatnie podgrzać, żeby była letnia, i włożyć do niej pokruszone drożdże. Można lekko zamieszać drewnianą łyżką, po czym dodać mąkę i znowu zamieszać. Gdy składniki będą miały bardziej jednolitą konsystencję, można wrzucać po kolei wszystkie pozostałe elementy. Zamieszać jeszcze raz ciasto, po czym przykryć garnek lub miskę czystą ścierką i odstawić w zacienionym, ciepłym miejscu na 1 godzinę.
Drugi krok
Po upływie odpowiedniego czasu, jeżeli ciasto podwoiło swoją objętość, można działać dalej. Należy przygotować formę do pieczenia (wąską i prostokątną, jak do keksu albo okrągłą, w zależności od tego, jaki kształt chleba chce się uzyskać). Warto wyłożyć ją papierem do pieczenia, żeby nie mieć problemu przy wyjmowaniu chleba z foremki. Przelać ciasto do naczynia, a następnie włączyć piekarnik do nagrzewania, do temperatury 220 stopni Celsjusza. W czasie oczekiwania na odpowiednią temperaturę ciasto jeszcze trochę podrośnie.Razem z formą do piekarnika warto wstawić naczynie żaroodporne z wodą, które zapobiegnie przypaleniu i sprawi, że chleb będzie bardziej puszysty.
Trzeci krok
Po upływie 50 – 60 minut chleb można wyjąć z piekarnika. Pozostawić do ostygnięcia i dopiero wtedy można podjąć próbę wyjęcia go z formy.Chleb żurawinowy jest dobry na co dzień i od święta. Co więcej, jest smaczny niemal ze wszystkim, także ze słodkimi dodatkami, które podkreślają smak zawartej w nim żurawiny.