Skuteczne sposoby na migrenę

Opiekun artykułu: mitek
Advertising
Skuteczne sposoby na migrenę

Skuteczne sposoby na migrenę

Migrena jest niezwykle uciążliwym i psującym komfort życia problemem. Dopada znienacka i trwa od kilku godzin do trzech dni, sprawiając, że nie można poprawnie funkcjonować. Nie dotyczy osób, które są szczególnie chore, lecz aktywnych i pełnych sił. Przyczyny pojawiania się migreny nie są całkowicie znane, chociaż zdarza się, że czynniki genetyczne przyczyniają się do jej pojawiania u kolejnych osób w rodzinie. Ze względu na siłę bólu migrenowego i jego ogólną uciążliwość warto wiedzieć, co robić, żeby złagodzić związane z nią dolegliwości.

Advertising
Advertising
  • Objawy migreny

    Objawy migreny

    Wiele osób, którym zdarzyło się już cierpieć na bóle migrenowe, doskonale wie, kiedy nadchodzą. Zazwyczaj zaczyna się od pulsowania w czaszce, najczęściej po jednej stronie, choć może ono objąć również całą głowę. W takiej sytuacji wydaje się, że cała głowa jest ściskana metalową obręczą. Towarzyszą temu mdłości, a nawet pogorszenie widzenia. Chociaż ból jest u każdego tak samo przejmujący, dodatkowe objawy mogą być zmienne i u niektórych pojawia się szum w uszach, u innych drgania powieki lub innych mięśni twarzy. Trzeba pamiętać, że migrena jest chorobą neurologiczną, więc jeśli jest bardzo bolesna i pojawia się często, konieczna jest wizyta u lekarza.

  • Tabletki przeciwbólowe

    Tabletki przeciwbólowe

    Pierwszym środkiem w przetrwaniu migreny są tabletki przeciwbólowe. Niezależnie od tego, czy jest to stosunkowo lekki, jak na migrenę, ból, czy mocny, najlepiej je sobie zaaplikować. Ważne jest jednak, aby wziąć je w odpowiednim momencie, czyli gdy ból nadchodzi. Wtedy zaczynają działać szybciej i jeśli nie niwelują bólu całkowicie, to przynajmniej znacznie go zmniejszają. Przy lżejszych bólach można stosować leki możliwe do zakupienia bez recepty, np. ibuprofen lub aspirynę, chociaż dobrze jest poprosić farmaceutę o ich nieco mocniejsze wersje. Jeśli ból jest zbyt silny, trzeba zgłosić się do lekarza, który przepisze silniejsze środki. Wymagają one zarówno recepty, jak i odpowiedniego stosowania, żeby nie doszło do przedawkowania.

  • Kompres i zioła

    Kompres i zioła

    Wśród naturalnych środków, które mogą zapobiegać narastaniu intensywności migreny, znajdują się przede wszystkim kompresy i zioła. Ręcznik namoczony w chłodnej wodzie to jeden ze skuteczniejszych sposobów. Jednak należy pamiętać, że materiał powinien być chłodny, a nie lodowaty. Do tego lepiej użyć na tyle dużego ręcznika, żeby układając go na czole, objąć nim również skronie, gdyż to nad nimi najczęściej pojawia się ból. Z takim okładem najlepiej położyć się w cichym pomieszczeniu z zasłoniętymi oknami, co ograniczy objawy światłowstrętu odczuwanego w czasie migreny. Dobrze jest również popijać herbaty ziołowe, w tym melisę. Jeśli ktoś cierpi na migreny, powinien pić ją profilaktycznie.

  • Masaże

    Ze względu na odczuwany ból spina się całe ciało. Im bardziej spięte, tym bardziej obolałe. Z tego powodu zaleca się w czasie migreny, a także profilaktycznie masaże, zarówno całego ciała, jak i delikatne masowanie szyi i skroni. Rozluźnia to obolałe okolice, przynosząc wyraźną ulgę, pozwala także zasnąć, co jest cennym sposobem na przetrwanie ataku migreny. Zwolennicy medycyny wschodniej polecają również akupunkturę w walce z bólami głowy.