Metody leczenia kolki u dorosłych

Opiekun artykułu: maagda
Advertising
Metody leczenia kolki u dorosłych

Metody leczenia kolki u dorosłych

Kolki u niemowląt są czymś całkowicie naturalnym i każdy rodzic miał do czynienia z ich napadami oraz próbą zapobiegania. Jednak coś takiego jak kolka nie dotyczy tylko i wyłącznie najmłodszych, których układ pokarmowy dopiero uczy się poprawnie funkcjonować. W przypadku dorosłych na kolkę mogą wpływać różne przyczyny, a co więcej, może pojawić się ona w różnych miejscach ciała.

Advertising
Advertising
  • Czym jest kolka?

    Czym jest kolka?

    Lekarze często spierają się, co dokładnie jest przyczyną kolki, jednak najpopularniejszą wersją jest, że powoduje ją obkurczanie się ścian narządu. Powoduje to ostry, nagły ból, który potrafi zaatakować znienacka, zatrzymując aktualną aktywność, zmuszając do położenia się lub zajęcia pozycji siedzącej. Zazwyczaj kolka znika tak samo szybko, jak się pojawiła i nie trwa dłużej niż 2 minuty. Jednak gdy kolki pojawiają się często i trwają dłużej to znak, że problem może być poważniejszy niż tylko chwilowy skurcz. W takiej sytuacji niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia dokładnych badań, w tym prześwietlenia bolącego narządu.

  • Kolka wysiłkowa

    Kolka wysiłkowa

    Do najczęściej odczuwanych przez dorosłych kolek należy kolka powstająca w czasie lub po wysiłku. Jest ona związana z obkurczaniem się mięśni gładkich jelit, dlatego zazwyczaj pojawia się pod żebrami po lewej stronie. W czasie skurczu krew z jelit jest wypychana do śledziony, która powiększa się, powodując ucisk i znany większości osób ból. Pojawienie się kolki związane jest z intensywnym wysiłkiem – szybkim marszem, biegiem, intensywnymi ćwiczeniami – często wynika z rozpoczęcia aktywności fizycznej tuż po jedzeniu. Aby jej zapobiegać, trzeba odczekać 1 godzinę po spożyciu posiłku i dopiero wtedy zacząć bieganie albo marsz oraz dbać o regularność ćwiczeń. Jeżeli kolka już się pojawi, wówczas można przystanąć, wziąć kilka głębokich oddechów lub lekko pochylić się do przodu, czekając, aż mięśnie wrócą do swojego naturalnego położenia.

  • Kolka po jedzeniu

    Kolka po jedzeniu

    Pojawienie się kolki po jedzeniu jest częstą przypadłością. Im więcej się je, tym o nią łatwiej, dlatego bywa szczególnie popularna w czasie różnego rodzaju świąt, kiedy jedzenie wpada do żołądka w większych ilościach niż zwykle. Kolka jelitowa to wynik rozdęcia mięśni gładkich układu pokarmowego. Pojawia się w wyniku nadmiernego jedzenia, łapczywego jedzenia i nerwowego jedzenia, kiedy poza pokarmem do przewodu pokarmowego dostaje się duża ilość powietrza. Zapobieganie tego rodzaju kolce wiąże się ze zmianą sposobu jedzenia. Jeżeli nie powodują jej żadne choroby i wrzody, wystarczy nauczenie się spokojnego jedzenia, przełykania małych kęsów oraz picie dużej ilości wody. Gdy pomimo tych zabiegów kolka dopadnie po jedzeniu, należy położyć się na 10 minut z ciepłym kompresem na podbrzuszu.

  • Kolka wątrobowa

    Kolka wątrobowa

    Wyjątkowo bolesną kolką jest kolka wątrobowa. Jak każda tego rodzaju przypadłość, pojawia się znienacka i charakteryzuje się ostrym bólem. Jej występowanie jest zazwyczaj związane z poważniejszą przypadłością, z kamicą woreczka żółciowego. Ból jest tym bardziej nieprzyjemny, że promieniuje aż do łopatki. Jest to wskazówka do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, a nawet operacji, jednak zanim do tego dojdzie, należy minimalizować pojawiające się bóle. Jednym ze sposobów jest położenie się z ciepłym kompresem lub termoforem na brzuchu. Można również zażyć czopek rozkurczowy, który pomoże rozluźnić się ścianom wątroby. Bardzo dobrze działają także zioła, zwłaszcza glistnik i kurkuma, które łagodzą ból pęcherzyka żółciowego.