Które produkty odżywiają mózg?
Które produkty odżywiają mózg?
Aby poprawić pracę swojego mózgu, myśleć trzeźwo i kreatywne, nie wystarczy go jedynie ćwiczyć. Ważne jest jego prawidłowe odżywianie. Bez odpowiedniej porcji składników odżywczych neurony w mózgu nie będą przewodziły impulsów, a co za tym idzie, trudniej będzie ci się skoncentrować, uczyć, pracować, mieć dobre samopoczucie i nie popadać w stany apatii czy depresji.
Ważne tłuszcze
Do prawidłowej pracy mózgu potrzebne są tłuszcze, a dokładniej – tłuszcze nienasycone. Znajdziesz je w zdrowych przekąskach typu orzechy i nasionach sezamu, lnu, dyni czy słonecznika. Jeśli zamienisz podjadanie paluszków, chipsów i chrupek na powyższe produkty, zobaczysz znaczną różnicę. Zdrowe tłuszcze znajdziesz również w rybach. Możesz zatem spożywać tłuste pstrągi i łososie bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3.
Cenne warzywa
W trosce o swój mózg nie stroń od warzyw. Są one bowiem źródłem cennych witamin i węglowodanów dodających energii. Przegryzaj więc marchewkę zamiast ciasteczek i nie zapominaj o zielonych warzywach typu brokuły, szpinak, sałata i kapusta.
Owoce dla zdrowia mózgu
Poniższe owoce zawierają najwięcej antyoksydantów, które mają istotny wpływ na utrzymanie komórek i tkanek w zdrowym stanie. Wprowadzenie ich do swojej diety poprawia pracę mózgu również z powodu dużej zawartości składników odżywczych i witamin. Wzbogać więc swoją dietę:
* bananami,
* awokado,
* jabłkami,
* jagodami.Woda a twój mózg
Aby mówić o prawidłowej pracy mózgu, trzeba wziąć pod uwagę jego odpowiednie nawodnienie. Mózg składa się w 82% z wody, by mógł zatem wydajnie pracować, a ty kreatywnie i szybko myśleć, woda jest mu potrzebna do odpowiedniego przewodzenia impulsów nerwowych. Z twoją pamięcią będzie krucho, gdy nie będziesz wypijać około 1,5 litra wody dziennie. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu, w tym mózgu, skutkuje wieloma chorobami, zmęczeniem, apatią, trudnościami w skupieniu i ograniczoną pamięcią.
Kilka dobrych chwytów
W twoim życiu pełno jest zapewne momentów, w których twój mózg musi zacząć działać na wysokich obrotach. Te momenty to egzaminy, klasówki, sprawdziany, szkolenia, nauka i praca wymagające trzeźwego myślenia. Pamiętaj, że bez odpowiedniego śniadania nie dasz sobie rady. Twój organizm i mózg potrzebują z rana białka i węglowodanów. Nie zaczynaj więc dnia od kawy. Postaw na jajka, twarożek, mleko lub jogurt z owocami. Śniadanie podziel na dwa posiłki. Drugie śniadanie pozwoli ci wzmocnić mózg. Ponadto pamiętaj, że kilka kostek czekolady jeszcze nigdy nie wyrządziło dużej krzywdy osobom, które prowadzą zdrowy tryb życia, a ma ona pozytywny wpływ na pracę mózgu.