Jak wygląda zdrowe śniadanie?
Jak wygląda zdrowe śniadanie?
Choć to obiad powinien być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia, to jednak do śniadania powinnyśmy przywiązywać największą uwagę. Właśnie ten posiłek daje nam energię na cały dzień i sprawia, że potem dobrze się czujemy. Nie jest jednak obojętne ani kiedy, ani co zjemy na śniadanie. Poniższy artykuł zawiera śniadaniowe wskazówki przygotowane specjalnie dla ciebie.
Pora śniadania
Śniadanie powinno się zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu, dlatego zasiądź do niego, nawet jeśli wydaje ci się, że nie jesteś głodny. Widok i zapach jedzenia na pewno pobudzą twój apetyt. Śniadanie zjedzone wcześnie sprawi, że będziesz miał energię i nie będziesz odczuwał głodu przez resztę dnia. Dzięki temu nie zjesz zbyt dużej porcji obiadu ani nie będziesz podjadać słodyczy pomiędzy posiłkami. Dodatkowo, śniadanie przyspieszy twój metabolizm.
Syte
Co by nie mówić o śniadaniu, powinno być ono przede wszystkim pożywne. Według obliczeń naukowców pierwszy posiłek w ciągu dnia musi stanowić około 25% dziennego zapotrzebowania na jedzenie. Jedynie obiad powinien mieć więcej (35%). Nie wahaj się, zjedz więcej niż jedną kanapkę na śniadanie – od tego posiłku nie utyjesz.
Bogate w składniki odżywcze
Śniadanie powinno składać się zarówno z węglowodanów i białka, jak i tłuszczu. Uważaj jednak na odpowiedni bilans tych składników, gdyż tłuszczów powinno być dużo mniej niż tych dwóch pierwszych.
Zróżnicowane
Śniadanie powinno być przede wszystkim zróżnicowane. Nawet jeśli jesz jednego dnia trzy kanapki z białym serem i bardzo ci to smakuje, to następnego dnia postaraj się skomponować inny zestaw. Śniadania to posiłki, do których nie przywiązujemy wagi, a przecież nie chodzi o to, żeby na siłę zjadać byle co. Jeśli postarasz się, aby ten posiłek był każdego dnia urozmaicony, to zjesz go ze smakiem.
Niski indeks glikemiczny
Często po wyjściu z domu przez wiele godzin nie mamy okazji lub czasu, aby w spokoju zjeść drugie śniadanie albo przekąskę i to właśnie ten pierwszy posiłek jest gwarantem naszej energii. Warto więc wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, a energia będzie uwalniać się stopniowo.
Przykłady na zdrowe śniadanie
Jesienna owsianka z dodatkiem łyżeczki miodu, jabłkiem i suszonymi śliwkami.* Domowe musli z jogurtem naturalnym lub mlekiem.* Bułki pełnoziarniste z serem białym wymieszanym z jogurtem naturalnym, szczypiorkiem i rzodkiewką.* Sporadycznie można zjeść połowę wędzonej ryby dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa.* Owocowy koktajl na bazie kefiru i sezonowych produktów posłodzony stewią lub miodem.