Jak umiejętnie korzystać ze słońca?
Jak umiejętnie korzystać ze słońca?
Być może nie zdajecie sobie nawet sprawy z tego, jak skutecznym lekiem na wiele poważnych chorób mogą się okazać promienie słoneczne. Umiejętne dawkowanie słońca i korzystanie z niego w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej porze dnia i roku może pomóc Wam w walce z wieloma schorzeniami, przed wieloma może Was także uchronić. Jak każdy lek – musicie po prostu dostosować jego dawkę do indywidualnego zapotrzebowania. Oczywiście oprócz wszystkich tych mocy leczniczych, wygrzewanie się na słońcu dodaje nam zwykle energii i poprawia humor. Nawet w zimowe dni lepiej znosimy mróz i zmęczenie, kiedy towarzyszy nam słoneczna pogoda.
Bezpieczne i pomocne promieniowanie
Istnieje pewna grupa schorzeń, które możemy złagodzić, zażywając dłuższych kąpieli słonecznych. I nie chodzi tutaj oczywiście o kilkugodzinne wylegiwanie się na plaży, ale o umiejętne wystawianie odpowiednich partii ciała każdego dnia na minimum kilkanaście minut na działanie promieni słonecznych. Może to być np. podczas spaceru z psem czy oczekiwania na autobus na przystanku. Szczególnie zaleca się to osobom z łuszczycą (nie więcej jednak, jak godzinę na dobę) oraz cukrzycą (sprawdźcie jednak najpierw, czy leki, które stosujecie, nie mają właściwości fotouczulających!). Podobnie jest z atakującą kości osteoporozą. Jak wiemy, pod wpływem promieni słonecznych nasz organizm sam wytwarza witaminę D – niezbędny budulec i wzmacniacz kości, który pomaga zarówno w leczeniu jak i zapobieganiu (również krzywicy).
Efekty już po krótkim stosowaniu
Kolejną grupę schorzeń stanowią te, których cofnięcie się lub zanik może spowodować już kilkuminutowa ekspozycja na słońcu. Chodzi tu np. o lekkie przeziębienie. Pomocny może się okazać krótki spacer w słoneczny dzień (jednakże wówczas, gdy nie mamy jeszcze temperatury!). Podobnie w przypadku grzybicy stóp – zanim potraktujesz skórę lekiem, wystaw stopy na słońce (sprawdza się to także, jeśli masz trądzik). Co ważne – w przypadku opisanych tutaj schorzeń przedawkowanie słońca może wywołać odwrotny efekt – pilnuj zatem, by nie przebywać na nim zbyt długo.
Unikaj słońca gdy...
Istnieją schorzenia, które mogą się nasilić, kiedy będziemy wystawiać ciało na działanie promieni słonecznych. Przykładem jest chociażby nadciśnienie tętnicze (rozszerzające się pod wpływem słońca naczynia krwionośne zwiększają ryzyko wystąpienia wylewu), nadczynność tarczycy (wówczas możecie zaobserwować u siebie uderzenia gorąca i duszności, gdyż słońce sprawia, że tarczyca produkuje jeszcze więcej hormonów) oraz żylaki (wówczas należy bezwzględnie chronić nogi przed działaniem promieni słonecznych – powodują one jeszcze większe obrzęki, opuchliznę, rozszerzenie naczyń krwionośnych i ich pękanie, co prowadzi także do powstawania tzw. pajączków).