Jak smacznie się wyspać?
Jak smacznie się wyspać?
Któż z nas nie lubi sobie pospać? Lubi to chyba każdy i każdemu jest to niezbędnie potrzebne. Dzięki smacznego spaniu budzimy się uśmiechnięci i pełni energii, którą wykorzystamy podczas długiego dnia. Chce nam się śpiewać, skakać, robić tyle rzeczy naraz, że nie wiemy, od czego zacząć. Podstawą do osiągnięcia takiej euforii jest pewien warunek, który należy spełnić. Sen musi być naprawdę dobry. Musimy wypocząć i nabrać energii. Jeśli wstając rano, jesteś jeszcze bardziej zmęczony, niż gdy się kładłeś, i wszystko cię boli, to znak, że popełniasz jakiś błąd. Być może jeden z poniższych?
Zbyt długie spanie
Spałeś 10 godzin i nadal chętnie wskoczyłbyś jeszcze na chwilkę pod kołdrę? Długi sen nie sprawi, że będziemy czuć się wyspani, a wręcz przeciwnie. Zdarzyło ci się kiedyś tak, że przebudziłeś się w nocy, czułeś się doskonale trzeźwy i wyspany, ale zdecydowałeś położyć się jeszcze na chwilę? Jak się czułeś, gdy obudziłeś się ponownie? Tak samo trzeźwo jak wcześniej, czy może byłeś zaspany i ledwo co wytaszczyłeś się z łóżka? Odpowiednia długość snu to podstawa zdrowego wysypiania się. Nie przedłużaj snu w nieskończoność, tylko zmobilizuj się do wstania, gdy tylko poczujesz, że zaczynasz się przebudzać. Minuta dyskomfortu, a potrafi zdziałać cuda.
Wietrz sypialnię
Gdy budzisz się rano, wita cię zapach stęchłej pościeli? Albo woń niedokończonej potrawy, którą na szybko pałaszowałeś przed snem? To może być powód twojego niewyspania. Dbaj o to, byś spał zawsze w czystości, bez zbędnych, intensywnych zapachów. Przewietrz sypialnię przed snem i usuń z niej wszelkie źródła nieprzyjemnych zapachów. Nie zostawiaj spoconych skarpetek, tylko wynieś je do kosza na pranie. Zawsze przed snem bierz prysznic, nawet jeśli jesteś wykończony i myślisz tylko o tym, by przyłożyć głowę do pościeli. Po kilku takich abstynencjach od kąpieli twoja pościel przejdzie potem i nabierze przykrej woni, która na pewno przeszkodzi ci we śnie.
Zadbaj o wygodę
Duże znaczenie ma nasze łóżko i pościel. Większe, niż mogłoby się wydawać. Czasem do poprawy snu wystarczy zmienić poduszkę na bardziej sztywną, a efekty mogą być zniewalające. Dbaj o odpowiednie ułożenie podczas snu i zastanów się, czy twój materac zapewnia ci komfort. Jeśli czujesz, że wbija ci się w ciało jakaś sprężyna czy szew albo czujesz, że napinasz mięśnie, by zachować odpowiednią pozycję, to rozważ wymianę materaca. Powinien on być dosyć usztywniony, ale na pewno nie twardy. Musi dopasowywać się do twojej sylwetki i zapewniać odpowiednie podparcie całego ciała. Przygotuj również wygodną, luźną piżamę. Obcisła może wywoływać u ciebie dyskomfort.
Śpij regularnie
Kluczem do dobrego snu są jego regularne pory. Zegar biologiczny musi działać precyzyjne i bez zaburzeń. Pamiętaj, że wybudzanie ze snu to nie tylko otwieranie oczu i wstawanie z łóżka. Na kilka godzin przed twoją „planowanym” pobudką organizm powoli przygotowuje się do niej. Wzmaga pracę jelit, przestaje wydzielać melatoninę. Musisz zsynchronizować pory zasypiania i pobudek w taki sposób, by współpracować z zegarem biologicznym, a nie z nim walczyć. Jeśli pracujesz w godzinach porannych i musisz wcześnie wstawać, to w dni wolne nie „odsypiaj” tego do późnych porannych godzin. Wstawaj o tej samej porze. Zobaczysz, po pewnym czasie wejdzie ci to w krew i przestanie ciążyć. Stanie się naturalne i przyjemne.