Jak pokonać bezsenność?
Jak pokonać bezsenność?
Problemy z zasypianiem czy zbyt płytki, przerywany sen to typowe dolegliwości naszych czasów. Stresy, niewłaściwa dieta, brak ruchu oraz tak częste „zarywanie nocy” powodują, że chociaż kładziemy się spać, sen, niestety, nie przychodzi. A jest on konieczny, by organizm się zregenerował – bez tego nie sprostamy wyzwaniom następnego dnia. Kilka porad na temat tego, jak można pokonać bezsenność, znajdziesz w tym artykule.
Kiedy potrzebujesz profesjonalnej pomocy?
Jeśli problemy ze snem nie mijają po kilku dniach czy tygodniach, znaczy to, że dolegliwość ma charakter chroniczny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem. Przede wszystkim należy wykluczyć występowanie jakiejś choroby somatycznej, której jednym z objawów jest właśnie bezsenność, jak chociażby nadczynności tarczycy. Gdy z naszym ciałem jest wszystko w porządku, warto zwrócić się do psychologa. Być może bezsenność jest objawem niezdiagnozowanej depresji albo innych problemów. Specjaliści od zaburzeń snu pomogą dobrać odpowiednią terapię i pozbyć się bezsenności.
Kiedy domowe sposoby wystarczą
Jeśli bezsenność pojawiła się niedawno, a nie jest związana ani ze złym samopoczuciem ogólnym, co sugerowałoby wystąpienie jakiejś choroby, ani z przeżytą silną traumą (kiedy kontakt z psychologiem może być niezbędny), warto sięgnąć po domowe sposoby. Oczywiście nie wystarczy łykać suplementy z melatoniną czy parzyć sobie herbatkę z melisy – konieczne będzie uporządkowanie, i to nieraz dość gruntowne, naszego życia – ale zdecydowanie warto podjąć się tego. Alternatywa to stałe zażywanie tabletek nasennych, które uzależniają, powoli przestają działać, a sen po nich nie jest, niestety, w pełni wartościowy.
Najważniejsze są hormony
Nasz organizm funkcjonuje sterowany hormonami. Dopóki nic nie zaburza pracy układu hormonalnego, wszystko jest w porządku i czujemy się dobrze. Ale system ten jest bardzo wrażliwy i łatwo go rozregulować. Wystarczy kilka nieprzespanych nocy, a wzrasta gwałtownie poziom hormonów stresu, co prowadzi do poważnych konsekwencji – między innymi zaburzeń snu. Tak więc przede wszystkim trzeba zadbać o swój rytm dobowy. Wtedy nasz organizm będzie funkcjonował właściwie, a my będziemy sprawnie realizować swoje zadania. Czyli wstajemy i kładziemy się spać o tej samej mniej więcej porze i śpimy tyle, ile potrzebuje nasz organizm. Nie zawsze jest to 8 godzin, niektórym wystarcza mniej, inni śpią dłużej. Określ swoje potrzeby i śpij zdrowo.
Co to jest zrównoważony styl życia?
Sprawa jest prosta, ale nie zawsze łatwo przestrzegać zasad zrównoważonego życia. Pracujemy zbyt długo i w dużym napięciu, brakuje nam czasu na właściwy odpoczynek, nie odżywiamy się zdrowo. To prosta droga do problemów, nie tylko ze snem. Jednak przy odrobinie dobrych chęci można tak zorganizować swój dzień, by chociaż w minimalnym stopniu spełnione były potrzeby naszego organizmu. Do życia potrzebujemy energii. Pozyskujemy ją z czterech źródeł. Są to: tlen w powietrzu, którym oddychamy; zdrowe pożywienie; aktywność fizyczna; zdrowy sen. Czy twój organizm otrzymuje to wszystko?
Jak sobie radzić ze współczesnym życiem?
Nie masz czasu na relaksujący spacer czy gimnastykę? Wstań kwadrans wcześniej i poświęć ten czas na przejście kawałka swojej drogi do pracy na piechotę. W czasie przerwy na lunch zjedz przygotowaną w domu sałatkę, a nie hamburgera. Podczas pracy rób sobie krótkie przerwy i rozciągnij się albo wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych. Po powrocie do domu znajdź chwilę na relaks – ale nie na leżenie na kanapie z pilotem w ręku. Relaks polegający na stopniowym rozluźnianiu wszystkich mięśni potrafi zdziałać cuda, podobnie jak masaż, relaksujący prysznic czy aromatyczna kąpiel.