Jak skutecznie wrócić do figury sprzed ciąży?

Opiekun artykułu: zunia
Advertising
Jak skutecznie wrócić do figury sprzed ciąży?

Jak skutecznie wrócić do figury sprzed ciąży?

Ciąża jest czasem, kiedy przybiera się na wadze, z czym pogodzone są wszystkie przyszłe mamy. Dziecko rośnie, zwiększa się też masa całego ciała. W czasie ciążowych miesięcy nie należy się odchudzać, lecz nie należy się także przejadać. Ciała jednak zawsze przybędzie, ale nie oznacza to, że nadmiar kilogramów po ciąży musi zostać z kobietą już na zawsze. Można sobie z nim poradzić.

Advertising
Advertising
  • Dobre nawyki w ciąży

    Dobre nawyki w ciąży

    Żeby nie musieć zrzucać ogromnej liczby kilogramów, już w ciąży dobrze jest pilnować odpowiednich nawyków. Przede wszystkim jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Podwójne śniadanie, obiad i kolacja nie są dobre ani dla matki, ani dla dziecka. Ważne jest odpowiednie zbilansowanie posiłków, tworzenie kompozycji bogatych w warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste oraz inne zdrowe dodatki. Dla kobiet o normalnej wadze lub lekkiej niedowadze przed ciążą maksymalną ilością kilogramów jest 7 – 8, nie więcej. Odejmując od tego wagę dziecka, wód płodowych i łożyska, do stracenia nie jest aż tak wiele.Jednocześnie chcąc rozpocząć odchudzanie, niezbędne jest pamiętanie, że nie może się ono rozpocząć od razu po porodzie. Organizm musi odpocząć.

  • Bez słodyczy i dodatków

    Bez słodyczy i dodatków

    Pierwszym krokiem do osiągnięcia wagi sprzed ciąży lub nawet lepszej jest odstawienie słodyczy i przekąsek słodkich oraz solonych. Batoniki, ciasteczka, chipsy, krakersy i paluszki muszą znaleźć się na czarnej liście produktów, które można zjadać tylko czasami. Ich podjadanie, zwłaszcza wieczorami, sprawia, że waga się zwiększa. Jeśli ma się słabość do chrupania, znacznie lepiej jest rozpocząć podjadanie warzyw oraz owoców. Będzie to korzystne dla dziecka, jeśli nadal jest karmione piersią.

  • Ograniczenie tłuszczu

    Ograniczenie tłuszczu

    Kolejną rzeczą, którą należy zrobić w czasie diety, jest ograniczenie tłuszczu. Potrawy, zarówno warzywne, jak i mięsne najlepiej grillować albo przygotowywać na parze. Do ewentualnego smażenia używać oliwy z oliwek albo oleju rzepakowego, który wbrew powszechnej opinii jest zdrowy. Jednocześnie lepiej unikać gęstych, tłustych sosów zabielanych śmietaną oraz panierowania kotletów, boczku i smalcu.Dodatkową zaletą będzie zmiana pieczywa białego na pełnoziarniste wypieki i większą ilość płatków owsianych każdego dnia.

  • Aktywność fizyczna

    Aktywność fizyczna

    Trudno od kobiety, która niedawno urodziła dziecko, oczekiwać, że będzie biegała na długie dystanse albo chodziła na fitness. Nie jest to nawet wskazane ze względu na zdrowie, jednak można z powodzeniem zdecydować się na uprawianie spokojnej aktywności fizycznej: nordic walking, szybki spacer z wózkiem z dzieckiem, ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Stanowi to spokojny trening, który pozwoli pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i pozwoli na zadowolenie z własnej sylwetki.