Jak przygotować syrop z melisy?
Jak przygotować syrop z melisy?
Melisa znana jest każdemu, jednak stosuje się ją stosunkowo rzadko. Warto to zmienić, zwłaszcza że melisa nie tylko ma liczne pozytywne właściwości, ale również można przygotowywać z niej soki, nalewki i syropy. Szczególnie przydatne są syropy, dlatego domowa apteczka powinna zawierać przynajmniej 1 butelkę takiego specyfiku, najlepiej domowej roboty.
Zalety melisy
Intensywnie zielone listki melisy są znane przede wszystkim ze swoich zdolności uspokajających. Herbatę z melisy pija się w chwilach zdenerwowania oraz długotrwałego napięcia nerwowego. Jednak poza uspokajaniem sprawdza się również jako środek rozkurczowy, w czasie bólów żołądka lub w czasie miesiączki. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, więc nie zaszkodzi w czasie przeziębienia oraz jako środek wspierający odporność zimą oraz wiosną.
Składniki syropu
Syrop z melisy ma tę zaletę, że może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Ziele jest dla nich nieszkodliwe i często pomaga zwalczyć dziecięce infekcje. Żeby uzyskać dobrą miksturę, należy przygotować:
* 3 garści melisy (liście i łodygi),
* 1 cytryna,
* 1 litr wody,
* 1,5 szklanki cukru brązowego.
Warto wiedzieć, że można wykorzystać do syropu zarówno świeżą melisę, zerwaną prosto z ogródka, jak i kupioną w sklepie.Etap pierwszy
Pierwszym krokiem do przygotowania syropu z melisy jest dokładne umycie i osuszenie zebranej rośliny. Można ją osuszyć papierowymi ręcznikami lub bawełnianą ścierką, przyciskając materiał do listków albo kładąc je na nim i czekając, aż woda samodzielnie wyparuje.
Etap drugi
Suche, czyste liście należy umieścić w garnku, a następnie zasypać cukrem i przeprowadzić mieszanie oraz rozcieranie składników. Można zrobić to przy pomocy tłuczka do ucierania ciasta. Nie trzeba dokładnie rozcierać każdego listka, jednak warto intensywnie rozrobić zarówno ziele, jak i cukier. Gdy osiągnie się odpowiedni efekt, odstawić w częściowo zacienionym miejscu na 3 godziny.
Etap trzeci
Po odczekaniu 3 godzin cukier i liście trzeba zalać wodą, a następnie postawić na małym gazie i gotować. Doprowadzić do wrzenia, zamieszać, po czym dodać do mikstury sok wyciśnięty z cytryny i ponownie zamieszać. Gotować przez 15 minut. Następnym krokiem jest przecedzenie specyfiku. Można zrobić to przez sitko lub przez czystą gazę, zlewając powstały syrop do miski, z której można go przełożyć do słoika albo butelki. Pić profilaktycznie każdego dnia lub w czasie przeziębienia po 1 łyżeczce, dodawanej do herbaty lub do wody.