Jak postępować w przypadku udaru słonecznego?
Jak postępować w przypadku udaru słonecznego?
Udar słoneczny jest spowodowany przegrzaniem organizmu w warunkach silnego nasłonecznienia, zwłaszcza gdy nosi się za mało przewiewne ubranie i pije za mało wody. Jest to bardzo niebezpieczny stan, może prowadzić nawet do zagrożenia życia, zwłaszcza u małych dzieci i osób starszych. Dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku udaru słonecznego.
Dziecka, które doznało udaru słonecznego, nie można wkładać do zimnej kąpieli ani schładzać lodem, bo w ten sposób może dojść do szoku termicznego, a w następstwie do zaburzeń krążenia i oddychania.
W czasie upałów należy pić dużo wody. Koniecznie trzeba nosić nakrycie głowy. Nie należy przebywać zbyt długo bezpośrednio na słońcu, a do opalania trzeba używać kremów z odpowiednim filtrem.
Jakie są objawy udaru słonecznego?
Osoba, która doznała udaru słonecznego, ma bladą albo zaczerwienioną twarz i suchą skórę. Skarży się na silne bóle i zawroty głowy. Ma przyspieszone tętno, gorączkę i dreszcze. Występują nudności i wymioty. Odsłonięte partie ciała są poparzone słońcem, skóra jest zaczerwieniona i piecze, pojawiają się na niej pęcherzyki.
Co robić w przypadku udaru słonecznego?
Osobę, która doznała udaru słonecznego, należy położyć w zacienionym, przewiewnym miejscu, a jeśli to możliwe, w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli jest blada, układamy ją tak, by miała głowę niżej od tułowia, a gdy twarz jest zaczerwieniona, w pozycji półsiedzącej. Zdejmujemy zbędną odzież (na przykład buty czy skarpetki) i rozluźniamy, aby umożliwić oddawanie ciepła. Konieczne jest uzupełnienie niedoboru płynów. Ponieważ z potem traci się nie tylko wodę, ale ważne dla życia pierwiastki, dobrze jest pić wodę mineralną z dodatkiem soli, żeby uzupełnić elektrolity. Można też pić napoje izotoniczne, natomiast nie powinno się zdecydowanie pić alkoholu i kawy. Na czoło i klatkę piersiową kładziemy zimne okłady. Jeżeli stan chorego nie poprawia się, należy wezwać lekarza.
Jakie są objawy udaru słonecznego u dziecka?
Dzieci są szczególnie narażone na udar słoneczny. Ich układ termoregulacji jest jeszcze mało sprawny, a często ubierane są zbyt ciepło. Jeśli podczas długiego spaceru w upalny dzień dziecko otrzymuje za mało płynów, może dojść do porażenia słonecznego.Objawy udaru słonecznego u dziecka:
* apatia,
* płacz,
* przyśpieszony oddech,
* gorączka,
* dreszcze,
* zaczerwieniona i sucha skóra,
* zapadnięcie oczu i ciemiączka,
* biegunka,
* nudności i wymioty,
* zahamowanie oddawania moczu,
* brak potliwości,
* utrata przytomności.
Temperatura dziecka może wzrosnąć nawet do 42 stopni Celsjusza. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego gdy u dziecka dochodzi do porażenia słonecznego, należy wezwać pogotowie.Jak postępować z dzieckiem z udarem słonecznym
Przede wszystkim należy umieścić dziecko w chłodnym miejscu i zdjąć z niego zbyt ciepłe ubranie. Jeśli dziecko jest blade, układamy je tak, by głowa znajdowała się niżej od tułowia. Jeśli ma zaczerwienioną twarz, układamy je w pozycji półsiedzącej. Ręcznikiem namoczonym w letniej wodzie schładzamy ciało dziecka. Jeśli dziecko jest w stanie przełykać, podajemy płyny.