Jak poradzić sobie z napięciem przedmiesiączkowym?
Jak poradzić sobie z napięciem przedmiesiączkowym?
Niektóre kobiety co mniej więcej 28 – 31 dni muszą doświadczać tak zwanego napięcia przedmiesiączkowego. O zespole napięcia przedmiesiączkowego nie można mówić jako o jednostce chorobowej, która dotykałaby każdą kobietę, bo tak nie jest. To raczej szereg różnych objawów, zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej, które dotykają niektóre z Pań. Trudno jest również określić choćby kilka takich objawów, które mogłyby być wspólne dla każdej z kobiet, gdyż jest to kwestia wysoce indywidualna. Niemniej jednak, można zaliczyć do nich: rozdrażnienie, brak apetytu lub nadmierny apetyt, zaparcia, bóle głowy, pleców oraz piersi, przygnębienie, wahania nastrojów. PMS pojawia się zazwyczaj na kilka dni przed miesiączką, czyli pod koniec cyklu menstruacyjnego. Jeśli już teraz dowiesz się, jak sobie z nim poradzić, to w te przykre dni będziesz mogła poczuć się o wiele lepiej.
Ruch
Wbrew pozorom i temu, co jest przez wiele osób powtarzane, ruch jak najbardziej sprzyja łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Choć nie jest to może aktywność, na którą miałybyśmy ochotę, kiedy boli nas głowa, nie mamy apetytu i generalnie czujemy się niezbyt dobrze. Powinnaś jednak spróbować się przełamać i wykonać serię ćwiczeń rozluźniających, spokojnych, w rytm relaksacyjnej muzyki. Najlepiej sprawdzi się tutaj pilates, joga czy też delikatne i powolne ćwiczenia rozciągające. Nie bój się więc ruchu, gdyż naprawdę może ci on pomóc.
Dieta
Zarówno podczas miesiączki, jak i podczas trwania PMS bardzo ważne jest to, co zjadasz. Rzecz jasna, zdrowie na talerzu powinno gościć u ciebie codziennie, jednak w tych dniach jest to szczególnie istotne. Pod koniec cyklu miesiączkowego zaopatrz więc swój jadłospis w produkty bogate w cynk, żelazo, wapń, magnez oraz witaminy E i B6. To właśnie te mikroelementy pomogą ci poradzić sobie z bólem, ale przede wszystkim ze złym samopoczuciem i rozdrażnieniem. Odpowiednia dieta zrównoważy twoją huśtawkę nastrojów. Oto produkty, które powinnaś w tych dniach spożywać: ryby, owoce morza, banany, orzechy i nasiona, oliwa z oliwek, jogurty naturalne i twarogi. Nie odmawiaj sobie także kostki gorzkiej, dobrej jakościowo czekolady. Poprawi ci ona nastrój w mgnieniu oka.
Unikaj rzeczy tłustych, przetworzonych i powodujących wzdęcia
Oprócz produktów, które powinnaś wprowadzić do jadłospisu, są też takie, z których koniecznie powinnaś zrezygnować. To te produkty, które są wysoko przetworzone, czyli wszystkie sklepowe przekąski czy jedzenie z fast foodów, ale także produkty bardzo tłuste i powodujące wzdęcia, jak na przykład groch. Postaraj się także unikać alkoholu i dużej ilości kofeiny, która wypłukuje magnez z organizmu.
Masaż rozluźniający
Na twoje bóle oraz rozdrażnienie bardzo dobrze może podziałać rozluźniający masaż. Możesz to zrobić sama, kładąc się na plecach i delikatnie masując swoje podbrzusze czy piersi, ale możesz również poprosić kogoś, kto rozmasowałby ci kark, który z pewnością również w tym czasie jest bardzo napięty, co także może powodować bóle głowy czy złość.
W ostateczności
Jeśli powyższe sposoby nie pomagają ci, a zespół napięcia przedmiesiączkowego nadal bardzo cię męczy, skorzystaj z pomocy aptecznej. Być może wystarczy lek przeciwbólowy oraz działający rozkurczowo, byś poczuła się dużo lepiej. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z lekami i sięgać po nie w ostateczności.