Jak dobrze przechowywać herbatę rooibos?
Jak dobrze przechowywać herbatę rooibos?
Herbata rooibos jest obecnie tak samo znana i doceniana, jak herbata zielona. Jej wpływ na zdrowie jest wielki i należy to doceniać, zwłaszcza że nie tylko zabija wolne rodniki i poprawia działanie układu pokarmowego, lecz dodatkowo wpływa na poprawę wagi. Jednak żeby herbata zachowała swoje właściwości oraz smak, trzeba ją odpowiednio przechowywać. Wiesz, jak to robić?
W szczelnym opakowaniu bez narażania herbaty na wilgoć można przechowywać ją przez 12 miesięcy.
Szczelny pojemnik
Niewiele osób przykłada wagę do przechowywania herbaty, co jest wielkim błędem. Po zakupie herbaty, po przyniesieniu jej do domu niezbędne jest umieszczenie jej w szczelnym pojemniku. Kartoniki sklepowe nie gwarantują tego, ponieważ przez liczne szczeliny dostaje się do wnętrza sporo powietrza. Dodatkowo pojemniki, najczęściej metalowe z wieczkiem, skutecznie chronią przed wilgocią, z którą herbata przed zaparzeniem w ogóle nie powinna mieć styczności.
Tylko do rooibos
Jeżeli wymienia się herbaty, pija kilka i posiada kilka w swojej kolekcji, warto pamiętać, że jedna puszka powinna służyć do jednego rodzaju herbaty. Gdy wybierze się jakąś do czerwonej, jaką jest rooibos, nie należy wkładać tam potem innej, np. mięty, a następnie znów rooibosa, ponieważ zapachy zmieszają się ze sobą i napój nie będzie smakował tak, jak powinien.Do czyszczenia puszki lub słoika, w których przechowuje się herbatę, należy używać nie wilgotnej ścierki, lecz suchej szmatki.
Nabieranie herbaty
Równie ważne jak przechowywanie herbaty jest to, czym jest ona nabierana. Powinna to być sucha, metalowa łyżeczka do herbaty – odmierza się dzięki temu odpowiednią ilość liści. Jednak konieczne jest pamiętanie, że po nabraniu herbaty nie powinno się zostawiać łyżki w puszce, gdyż to też może niekorzystnie wpłynąć na herbatę.
Miejsce przechowywania herbaty
Istotne jest nie tylko przechowywanie herbaty rooibos w szczelnej puszce, ale również jej umiejscowienie. Puszka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym, które narażałoby zawartość na niekorzystne działanie promieni słonecznych i szeroko pojętego ciepła. Z tego samego powodu nie wolno stawiać puszki obok grzejników, w miejscach z buchającą parą, ciepłych oraz w miejscach wilgotnych, które mogą sprawić, że herbata nie będzie nadawała się do użytku. Nie jest zalecane również przechowywanie pojemnika z herbatą w lodówce. Ma to wpływ na smak suszu, który narażony na zmiany temperatury traci większość swoich korzystnych właściwości.