Jak poprawnie parzyć herbatę Rooibos?
Jak poprawnie parzyć herbatę Rooibos?
Poza zieloną herbatą, która święci triumfy w wielu kuchniach, równie popularna jest herbata Rooibos. Ma ciekawy smak, czerwoną barwę i tak naprawdę jest herbatą ziołową, która nie działa pobudzająco – nie ma w sobie kofeiny – jednak prozdrowotnie. Jest bardzo lubiana, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że jej zalety zależą od poprawnego parzenia.
Czym jest herbata Rooibos?
Rooibos, chociaż nazywany jest herbatą, tak naprawdę jest naparem ziołowym, który powstaje z liści czerwonokrzewu rosnącego w Afryce, dokładniej w RPA. Przez długie lata był nieznany reszcie świata, jednak w 1904 roku jego odkrycia dla osób spoza RPA dokonał rosyjski podróżnik. Od tego momentu, zwłaszcza gdy ujawniły się lecznicze właściwości Rooibosa, stawał się on coraz popularniejszy.
Zalety herbaty Rooibos
Napar z czerwonokrzewu znany jest głównie ze swoich zdrowotnych właściwości, warto jednak podkreślić, że nadaje się wspaniale do gotowania. Można dodawać go do zup, gulaszów, a nawet zastępować nim płynne składniki ciast.Wśród właściwości zdrowotnych na pierwszym miejscu stoi wspomaganie układu trawiennego, pomoc w zwalczaniu zaparć oraz zgagi, przyśpieszenie przemiany materii. To powoduje, że jest chętnie pijany przez osoby na diecie. Dodatkowe zalety to łagodzenie podrażnień skórnych, nawet trądziku. Rooibos wzmacnia kości, a także jest doskonałym przeciwutleniaczem, który redukuje ilość wolnych rodników w organizmie.
Przygotowanie do parzenia
Do przyrządzenia pysznego naparu niezbędnych jest kilka elementów:
* herbata,
* woda,
* filiżanka.
Herbatę można wybrać zarówno w torebce, jak i liściastą, w zależności od indywidualnych upodobań. Niektórzy twierdzą, że napar z liści jest dla nich zbyt mocny.Parzenie herbaty
Wodę zagotować. Do filiżanki wrzucić torebkę herbaty albo 1 łyżeczkę liści, po czym zalać gorącą wodą i pozostawić na 3 – 5 minut, aż napar przybierze mocną, czerwoną barwę. Po tym czasie można wyjąć torebkę albo odcedzić liście, chociaż po ich opadnięciu na dno nie przeszkadzają w piciu.
Podawanie herbaty
Dobrze zaparzona herbata jest gotowa do picia. Można ją pijać bez dodatków lub z nimi. Dobrze sprawdza się 1 plasterek cytryny, mleko oraz miód.Jeśli parzy się herbatę z liści, nie należy ich wyrzucać, nadadzą się do ponownego zaparzenia naparu.