Gazy – jakie leczenie jest skuteczne?

Opiekun artykułu: pati
Advertising
Gazy – jakie leczenie jest skuteczne?

Gazy – jakie leczenie jest skuteczne?

Chociaż gazy są jedną z naturalnych czynności organizmu, gdy zdarzają się zbyt często, są powodem skrępowania dla cierpiących na nie osób. Ciężko znaleźć uniwersalny sposób, który poradzi sobie z nimi, jednak istnieją metody, które pomagają załagodzić przykrą przypadłość, prowadzącą do dyskomfortu oraz unikania kontaktów towarzyskich.

Advertising
Advertising
 • Przyczyna gazów

  Przyczyna gazów

  W większości przypadków gazy nie wymagają specjalistycznego leczenia ani konsultacji lekarskiej, ponieważ wywołane są przez produkty spożywcze, brak ruchu lub spożycie warzyw, które przyczyniają się do ich powstania, np. kapusty, fasoli. Jednak jeżeli uczucie napięcia brzucha, rozciągania jelit nie mija, a powtarza się nieprzerwanie i jest coraz bardziej męczące, można zasięgnąć porady specjalisty. Zdarza się bowiem, że gazy wywoływane są przez problemy żołądkowe, zespół jelita nadwrażliwego albo alergie pokarmowe. Wtedy, bardziej niż w innych przypadkach, konieczne jest dostosowanie się do ustalonej przez lekarza diety, która zmniejszy nieprzyjemne objawy – od napięcia brzucha po wydobywanie się gazów z ujścia jelit.

 • Napar z jałowca

  Napar z jałowca

  Do pozbywania się uciążliwych gazów można zastosować naturalne środki, czyli zioła. Dobrze sprawdza się napar z jałowca. Łatwo go przygotować, ponieważ wystarczy jedynie 1 łyżeczka suszonych jagód z jałowca zalana wrzątkiem. Napar przykrywa się do zaparzenia na 5 minut. Pija się go po posiłku trzy razy dziennie. Kuracji jałowcem nie można prowadzić w nieskończoność bez żadnych przerw. Można pijać napar przez 6 tygodni codziennie, a następnie konieczna jest przerwa przez 14 dni.

 • Herbata z bazylii

  Herbata z bazylii

  Aromatyczna i skuteczna herbatka z bazylii również jest dobrym sposobem na pozbycie się wzdęć i gazów. Żeby uzyskać napar do popijania, 1 łyżkę suszonych liści bazylii należy zalać wrzątkiem, po czym zostawić do zaparzenia na 15 – 20 minut. Po upłynięciu tego czasu wywar trzeba przecedzić, pozbywając się listków, i wlać do kubka. Herbatę z bazylii można popijać 3 – 4 razy dziennie, najlepiej po posiłku. Szczególnie dobrze działa na niwelowanie gazów powstałych po zjedzeniu produktów, które je wywołują – kapusty, fasoli, cebuli.

 • Poprawna dieta

  Nieprzemyślana dieta, ciężkie produkty, ostre dania, fast foody powodują, że układ pokarmowy działa gorzej i tym samym jest bardziej skłonny do wzdęć oraz gazów. W związku z tym, aby pozbyć się ich, należy zwrócić większą uwagę na to, co się je i wyeliminować albo ograniczyć szkodliwe produkty. Tym samym lepiej zrezygnować z napojów gazowanych, fast foodów, ciężkich, tłustych dań, a także jeść mniej warzyw odpowiedzialnych za wzdęcia – fasoli, kalafiora, kapusty.

 • Ruch dla brzucha

  Jeżeli po obiedzie, zwłaszcza sutym, od razu usiądzie się na fotelu albo położy, żołądek i jelita mogą mieć problem z rozpoczęciem trawienia i jego poprawnością. Z tego powodu warto zmusić się po jedzeniu do 30 minut ruchu. Dzięki temu jelita będą rozprostowane oraz bardziej elastyczne, a to spowoduje ich lepszą pracę, lepsze trawienie i tym samym brak gazów, które potrafią męczyć od obiadu aż do położenia się spać.