Domowe sposoby na grypę

Opiekun artykułu: amerse
Advertising
Domowe sposoby na grypę

Domowe sposoby na grypę

Grypa to ciężka choroba, która nieodpowiednio leczona może doprowadzić do różnych komplikacji. Z tego powodu tak ważne jest leczenie i wyleczenie choroby. Liczą się nie tylko środki przepisane przez lekarza, ale również domowe sposoby wspomagające kurację. Dzięki nim czas rekonwalescencji może się znacząco skrócić.

Advertising
Advertising
  • Ciepłe łóżko

    Ciepłe łóżko

    Przeziębienie nie wymaga ciągłego leżenia w łóżku, jednak grypa już tak, zwłaszcza bardzo zaawansowana. Najlepiej spędzić w łóżku 5 – 7 dni, w zależności od postępu choroby. Leżenie pod kołdrą, wygrzewanie się pozwala organizmowi nie tylko odpocząć, ale również podjąć walkę z chorobą. Leżenie w łóżku to również duża ilość snu, który jest niezbędny zarówno do leczenia, jak i do regeneracji osłabionego układu odpornościowego. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do zachorowania na zapalenie płuc.

  • Napoje rozgrzewające

    Napoje rozgrzewające

    Przy zachorowaniu na grypę ważne jest również rozgrzewanie organizmu. Wiąże się to nie tylko z przykrywaniem się kołdrą, ale również z przyjmowaniem dużej ilości płynów ogrzewających ciało od środka. Pomagają one w opanowaniu dreszczy, gorączki oraz łagodzą ból gardła. W związku z tym chory powinien popijać ciepłą herbatę z miodem i cytryną, ciepłą, lecz nie bardzo gorącą. Dobrze sprawdza się także herbata z sokiem malinowym oraz herbata z lipy. Nie tylko przyjemnie pachną, ale również nawilżają podrażnione gardło i wpływają na zwalczanie bakterii.

  • Nawilżanie dróg oddechowych

    W czasie grypy niezbędne jest nawilżanie dróg oddechowych i znajdującej się w niej śluzówki. Przez bakterie, kaszel oraz katar jest ona wyjątkowo podrażniona. Pierwszym sposobem jest nawilżenie całego ciała, czyli wypijanie 2, a nawet 3 litrów płynów dziennie. Drugim jest nawilżanie powietrza. Można robić to przy pomocy nawilżacza powietrza lub poprzez kładzenie na ciepłych kaloryferach wilgotnych ręczników. Ułatwią one oddychanie oraz nawilżą śluzówkę dróg oddechowych, wspomagając jej leczenie.

  • Ciepły rosół

    Ciepły rosół

    Jedzenie rosołu lub bulionu w czasie choroby nie jest wymysłem babć. Jest to jeden ze sposobów leczenia, polecany i skuteczny. Ciepła zupa z kurczaka lub z kostki rosołowej nie tylko wypełni brzuch i wzmocni siły chorego, ale także rozgrzeje. Dodatkowo nawilży podrażnione gardło, a para unosząca się z miski poprawi stan górnych dróg oddechowych.

  • Lekka dieta

    Lekka dieta

    W czasie grypy nie ma się zbyt wielkiego apetytu i trzeba to zrozumieć. Zmuszanie się do jedzenia lub zmuszanie chorego do jedzenia normalnych potraw nie jest dobrym pomysłem. Nie można jednak całkiem nie jeść. Najlepiej skupić się na potrawach lekkostrawnych – zupa jarzynowa w postaci kremu, kisiel, kaszka manna, przecier owocowy to dobre sposoby na wypełnienie żołądka oraz wzmocnienie organizmu bez jego obciążania.