Jak przyrządzić doskonały bigos na jesień?
Jak przyrządzić doskonały bigos na jesień?
Bigos to sycące i bardzo polskie danie, które w każdym domu może być przygotowywane nieco inaczej. Dawniej, jeszcze sto lat temu, bigos był głównie mięsną potrawą, obecnie kapusty jest znacznie więcej, jednak w żaden sposób nie umniejsza to smaku potrawy. Jeżeli nie ma się przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie, warto skorzystać z poniższego.
Potrzebne produkty
Pyszny bigos wymaga skompletowania produktów spożywczych dobrej jakości. Należą do nich przede wszystkim:
* 1 kg kapusty kiszonej,
* 1 kg łopatki wieprzowej,
* 50 g grzybów suszonych,
* 400 g kiełbasy,
* 2 kostki rosołowe,
* 2 cebule,
* 5 ziarenek jałowca,
* 10 śliwek suszonych,
* 2 łyżko koncentratu pomidorowego,
* 1 łyżeczka majeranku,
* pieprz.Krok pierwszy
Przygotowaną kapustę odcisnąć rękami z nadmiaru soku. Pozostawić na sitku na 5 – 10 minut, żeby resztki soku spłynęły do zlewu albo do podłożonego pod sitkiem garnka. Następnie przełożyć kapustę do garnka, zalać wodą. Postawić garnek na gazie i gotować kapustę, aż stanie się miękka.
Krok drugi
Grzyby namoczyć w osobnym garnku, po czym ugotować do miękkości. Wieprzowinę oraz kiełbasę pokroić w kostkę. Cebulę obrać z łupinek i posiekać na małe kawałki.
Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek, po czym wrzucić na nią mięso oraz cebulę. Podsmażać całość. Dodać jałowiec, kostki rosołowe oraz 1 szklankę wody. Przykryć i dusić pod przykryciem przez 10 minut.
Krok trzeci
Przysmażone mięso dodać do kapusty. Dołożyć koncentrat pomidorowy, majeranek, pieprz oraz pokrojone w paski śliwki. Wszystko wymieszać przy pomocy dużej, najlepiej drewnianej, łyżki.
Krok czwarty
Miękkie grzyby pokroić w paski lub na kawałki i także dodać do bigosu. Ponownie wymieszać i pozostawić na ogniu jeszcze przez 5 – 8 minut.Bigos jest niezwykle dobry już po ugotowaniu, jednak doświadczenia smakoszy potwierdzają, że im starszy, tym lepszy.