Skuteczne domowe sposoby na grypę

Opiekun artykułu: dagaa
Advertising
Skuteczne domowe sposoby na grypę

Skuteczne domowe sposoby na grypę

Grypa nie jest chorobą, którą można przechodzić. Gdy dojdzie do jej rozwoju, niezbędne jest rozpoczęcie prawidłowej terapii. Jej początkiem musi być wizyta u lekarza, ponieważ z grypą nie ma żartów, jednak poza przepisanymi środkami farmakologicznymi warto użyć również domowych lekarstw. Pozwalają one w znaczący sposób przyśpieszyć kurację i zwalczyć chorobę całkowicie.

Advertising
Advertising
  • Rozgrzewające napoje

    Rozgrzewające napoje

    W czasie grypy trzeba dużo pić. Dzięki temu będzie się uzupełniało płyny, które traci się z potem, nawilży się organizm i nie doprowadzi do jego odwodnienia. Jednak bardzo istotne jest również to, co się pije. Najlepiej sprawdza się ciepła herbata z cytryną i miodem, herbata z sokiem malinowym oraz napary ziołowe z kwiatów lipy oraz czarnego bzu. Posiadają one dużo witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga w walce z chorobą. Dodatkowo sok malinowy to dobry, naturalny antybiotyk.

  • Leżenie w łóżku

    Grypę trzeba wyleżeć. Nie można podczas choroby chodzić do pracy, do szkoły, wychodzić z domu nawet po zakupy. Znacznie lepiej jest leżeć w łóżku, w wygodnej piżamie i pod kołdrą. Dzięki temu organizm będzie mógł skutecznie zwalczać chorobę. Żeby to robić, powinien być wypoczęty, a to oznacza, że przynajmniej 5 – 7 dni należy poświęcić na wylegiwanie się w ciepłym miejscu. Jednocześnie w łóżku warto podjąć kroki, które zabezpieczą przed rozwinięciem się zapalenia płuc, czyli oklepywać plecy spirytusem.

  • Nawilżanie dróg oddechowych

    Nawilżanie dróg oddechowych

    W czasie grypy raczej nie pojawia się katar, jednak nie oznacza to, że można zapomnieć o zadbaniu o drogi oddechowe. Zarówno nos, jak i gardło mogą być wysuszone i podrażnione. Gardło szczególnie, ze względu na pokasływanie oraz znajdującą się w nim wydzielinę. Doskonałym nawilżeniem w takiej sytuacji są inhalacje. Do miski należy wsypać 1 łyżkę soli kuchennej albo zioła – miętę, rumianek – i zalać 1,5 l wrzątku. Następnie pochylić się nad miską i wdychać dobroczynną parę.

    Jeśli choroba nie pozwala wstać z łóżka i pochylać się nad miską, można zdecydować się na zawieszenie na gorących kaloryferach mokrych ręczników. Susząc się, będą nawilżały powietrze w pomieszczeniu.

  • Obniżenie gorączki

    Obniżenie gorączki

    Jeśli gorączka wynosi niewiele i ledwo przekracza 37 stopni Celsjusza, jej obniżanie lekami nie bywa konieczne, jednak w przypadku grypy gorączka jest znacznie wyższa i potrafi wynieść ponad 38 stopni Celsjusza. Wymaga to zmniejszenia jej poprzez odpowiednie leki przeciwbólowe. Są dostępne zarówno jako zwykłe tabletki, jak i proszki do rozpuszczania.Poza nimi dobrze jest zastosować domowe środki na gorączkę, przede wszystkim chłodne okłady. Wystarczy zanurzyć ręcznik lub gazę w chłodnej wodzie, po czym położyć na czole – obejmując skronie – na karku oraz na dekolcie. Temperatura powinna stopniowo zacząć się zmniejszać. W razie konieczności zamiast okładu można zastosować chłodną kąpiel.