Dlaczego nasz metabolizm zwalnia?

Opiekun artykułu: okostella
Advertising
Dlaczego nasz metabolizm zwalnia?

Dlaczego nasz metabolizm zwalnia?

Jeśli odchudzasz się, a waga nie spada albo po zakończonej kuracji pojawia się efekt jojo, być może przyczyną jest spowolniony metabolizm. Zbyt wolna przemiana materii oznacza, że w danym czasie zużywasz mniej energii, czyli spalasz mniej kalorii, niż gdy przemiana materii jest szybka. Wtedy nawet niewielka ilość spożywanego jedzenia może spowodować przyrost wagi, a diety nie są skuteczne. Dlatego warto wiedzieć, co powoduje zwolnienie tempa przemiany materii. Dlaczego nasz metabolizm zwalnia, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Przyczyną może być tarczyca

    Jeśli masz nadwagę, trudno ci się skoncentrować i ciągle jesteś senny, przyczyną może być niedoczynność tarczycy. Niedobór hormonów tarczycy (m.in. tyroksyny) powoduje zwolnienie tempa metabolizmu. Jeśli badanie poziomu hormonów potwierdzi ich niedobór, konieczne będzie ich uzupełnianie pod kontrolą endokrynologa. Przy niedoczynności tarczycy warto pamiętać o odpowiedniej diecie – bardzo niekorzystnie działa cukier, zwłaszcza w słodyczach i słodkich produktach mlecznych (napojach, twarożkach, jogurtach), powodując zwolnienie metabolizmu.

  • Nieregularne posiłki

    Nieregularne posiłki

    Jeżeli odżywiasz się nieregularnie lub spożywane posiłki mają za mało kalorii, organizm zaczyna „program oszczędnościowy”. Aby nie zabrakło energii dla najważniejszych organów, gromadzi rezerwy. Ich źródłem jest to, co jemy, a ponieważ jest tego za mało (lub tak się wydaje, gdy jadamy nieregularnie, na przykład pomijając śniadania), trzeba to, co jest do dyspozycji, bardziej efektywnie wykorzystać. Jest tylko jeden sposób – należy zużywać mniej energii. Dlatego nasz metabolizm zwalnia.

  • Niedobór snu

    Niedobór snu

    Gdy jesteś niewyspany, ziewasz, jesteś senny, wszystko robisz wolniej. W dodatku zwalnia twój metabolizm. Organizm z deficytem snu również przechodzi w tryb oszczędny – gdy energii brakuje, trzeba tworzyć rezerwy. Jeśli chcesz działać na pełnych obrotach, musisz zadbać o zdrowy sen. To, po pożywieniu, drugie źródło energii dla twojego ciała.

  • Brak ruchu

    Brak ruchu

    Aby być pełnym energii, musisz także dostarczyć swojemu organizmowi dostateczną porcję tlenu. Niezbędny jest do tego ruch. Jeśli nie podejmujemy aktywności fizycznej, stajemy się ospali, a przemiana materii zwalnia. Po prostu brakuje tlenu, paliwa dla komórek naszego ciała. Organizm reaguje bardzo szybko. Wystarczy posiedzieć bez ruchu niecałe pół godziny, by nasza przemiana materii zwolniła. Dlatego jeśli wykonujesz pracę w pozycji siedzącej, rób częste przerwy i wypełniaj je prostymi ćwiczeniami. Wystarczy przejść się czy wykonać parę skłonów. Nawet siedząc przy biurku, można wykonywać ćwiczenia, na przemian napinając i zwalniając mięśnie.

  • Brak żelaza

    Spowolnienie metabolizmu może też spowodować brak niektórych składników odżywczych, na przykład żelaza. Żelazo jest konieczne do budowy czerwonych ciałek krwi, gdyż bez niego nie powstają cząsteczki hemoglobiny (żelazo wchodzi w skład grupy hemowej). A niedobór hemoglobiny powoduje spowolniony transport tlenu do komórek – i brak energii. Dlatego osoby cierpiące na niedobory żelaza są apatyczne i ospałe. Ich metabolizm również jest spowolniony. Aby zapobiec niedoborom żelaza, warto włączyć do diety śliwki suszone, żółtka, orzechy czy natkę pietruszki.

  • Brak wody

    Jeśli organizm jest odwodniony, nawet w lekkim stopniu, przemiana materii również zwalnia. Ponieważ dla fabryki chemicznej, jaką jest nasz organizm, niezbędna jest woda w dużych ilościach, jej niedobory powodują, że reakcje chemiczne zachodzą wolniej. Skutkiem tego jest spowolnienie metabolizmu. Tak więc, choć może trudno w to uwierzyć – woda dodaje energii! Pij zatem codziennie od półtora do dwóch litrów wody.

  • Metabolizm a chemia

    Warto wiedzieć, że na nasz poziom hormonów oraz metabolizm mają wpływ substancje chemiczne dodawane do żywności, a nawet zawarte w plastikowych pojemnikach do jej przechowywania (niestety, w tych atestowanych też). Ponieważ nie znamy składu opakowań, a czasem także produktów spożywczych, najlepiej przechowywać jedzenie w naczyniach ceramicznych czy szklanych i nie jeść żywności wysoko przetworzonej, sztucznie barwionej i o długim terminie przydatności do spożycia.