Co zawdzięczamy wodzie?
Co zawdzięczamy wodzie?
Woda jest istotą życia. Nasze ciała składają się w większości z wody – najwięcej zawiera jej krew (ponad 90%), a komórki mózgu i mięśni to aż w trzech czwartych woda. Odwodniony organizm choruje i umiera. Woda pełni wiele różnych funkcji. Zależy od niej nasza przemiana materii, samopoczucie, a nawet wygląd. Każda komórka i każdy organ ciała potrzebuje wody. Co zawdzięczamy wodzie, dowiesz się z tego artykułu.
Woda jako transporter
Woda wypełnia każdą komórkę naszego ciała. Dzięki temu może dostarczać różne substancje naszemu ciału lub je z niego usuwać. Przede wszystkim woda jest źródłem mikroelementów. Dlatego tak ważne jest picie lekko zmineralizowanej wody w czasie upałów lub wysiłku fizycznego, kiedy tracimy wraz z potem cenne pierwiastki. Zapewnia to organizmowi równowagę elektrolitów, bez której nie mógłby poprawnie funkcjonować. Woda umożliwia usunięcie z organizmu nadmiaru sodu, który odpowiada za zatrzymywanie płynów – dlatego po zbyt słonym posiłku ma się duże pragnienie. Woda transportuje substancje nie tylko między organizmem a środowiskiem, ale także wewnątrz organizmu. Krew dostarcza komórkom tlen i substancje odżywcze, a odprowadza produkty przemiany materii.
Woda jako termostat
Organizm ludzki powinien utrzymywać stałą temperaturę 36,6°C. W naszym otoczeniu na ogół jest albo chłodniej, albo cieplej. Woda wypełniająca komórki naszego ciała jest podstawą termoregulacji. Gdy jest zbyt ciepło, pocimy się i w ten sposób ochładzamy. Brak wody może prowadzić do nadmiernego zwiększenia ciepłoty naszego ciała i niebezpiecznego udaru termicznego. Temperatura ciała podnosi się już wtedy, gdy w organizmie brakuje 5% wody.
Woda jako smar
Woda jest konieczna, by różne narządy naszego ciała mogły pracować. Chroni organy naszego ciała przed urazami mechanicznymi, działając jak amortyzator. Jest smarem, dzięki któremu mogą pracować stawy. Łzy nawilżają powierzchnię gałek ocznych i usuwają zanieczyszczenia, ślina zwilża jamę ustną. Woda jest też konieczna, by nasza skóra była gładka i elastyczna. Skóra osoby odwodnionej jest sucha, szara, pojawiają się zmarszczki.
Gdy krew jest zbyt gęsta
Picie odpowiedniej ilości wody jest konieczne, by objętość krążącej w organizmie krwi była właściwa. Jeśli wody jest zbyt mało, krew robi się gęsta. Zwiększa to obciążenie układu krążenia i serca. Trudniej jest dostarczyć tlen i substancje odżywcze do komórek, a my czujemy się zmęczeni i zestresowani, gdyż niedobór wody jest odczuwany jako stres. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą, zwłaszcza w czasie intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz pracy umysłowej. Jeśli wody jest za mało, nerkom trudniej jest usuwać toksyny. Z substancji, które nie zostały rozpuszczone w wodzie i wydalone, powstają kamienie nerkowe. Tej bolesnej dolegliwości można zapobiec, pijąc odpowiednią ilość wody. Wtedy kamienie nie powstaną, gdyż ich składniki zostaną wydalone z moczem.
Udział wody w przemianie materii
Aby trawienie przebiegało prawidłowo, konieczny jest błonnik, a także woda. Zbyt suchy, sprasowany pokarm zalega w jelitach, zatruwając organizm. Picie wody zapobiega zatwardzeniu oraz przyspiesza metabolizm. Dzięki temu łatwiej schudnąć. Wypicie szklanki schłodzonej wody powoduje, że nie tylko zjemy mniej, bo wypełniła ona żołądek, ale też zużyjemy trochę kalorii na jej ogrzanie do temperatury ciała. To dodatkowy efekt odchudzający.