Cenne właściwości zdrowotne dyni

Opiekun artykułu: szunia
Advertising
Cenne właściwości zdrowotne dyni

Cenne właściwości zdrowotne dyni

Chociaż to jesień jest sezonem na dynie, w wielu domach uchowały się jeszcze dyniowe przetwory – marynowana dynia, dżem z dyni, kompoty z dyni, które warto zjadać o każdej porze roku. Zarówno w miąższu, jak i w pestkach znajduje się bardzo dużo składników odżywczych, które są bardzo cenne dla zdrowia.

Advertising
Advertising
  • Dla układu pokarmowego

    Dla układu pokarmowego

    Zdrowa flora bateryjna w układzie pokarmowym sprawia, że dobrze funkcjonują nie tylko jelita, ale również układ odpornościowy. Oznacza to zdrowie i brak, nawet chwilowych, infekcji. Dynia sprawia, że w jelitach znajdują się jedynie dobre bakterie, natomiast giną te, które są niebezpieczne dla zdrowia. Zawarta w dyni kukurbitacyna pomaga w zwalczaniu tasiemca oraz glisty ludzkiej.

  • Dla układu moczowego

    Dla układu moczowego

    Dynia, a przede wszystkim jej pestki sprawdzają się bardzo dobrze w ochronie układu moczowego. Szczególnie często powinni korzystać z nich mężczyźni, ponieważ jest w stanie chronić ich przed przerostem gruczołu krokowego oraz nowotworem prostaty. Jednocześnie dynia ma działanie moczopędne, więc usprawnia pracę nerek, powoduje wydalenie bakterii znajdujących się w pęcherzu moczowym. Można podawać je dzieciom, które cierpią na nocne moczenie się.

  • Dla życia seksualnego

    W dyni znajduje się wiele składników mineralnych, w tym cynk oraz mangan. Są to składniki szczególne, ponieważ wspomagają funkcje seksualne oraz stan narządów płciowych. Mają wpływ na jakość seksu, zadowolenie z niego, a nawet poczęcie u par starających się o dziecko. Odpowiednia ilość cynku wpływa na stan narządów płciowych i ich dobre ukrwienie. Dzięki temu przyjemność odczuwana w czasie stosunku jest znacznie większa.

  • Dla układu krwionośnego

    Dla układu krwionośnego

    Zagrożeniem dla układu krwionośnego jest zbyt duża ilość złego cholesterolu. Im go więcej, tym większe zagrożenie miażdżycą, która może doprowadzić do zawału lub udaru. W całej dyni znajduje się olej roślinny, związki zwane fitosterolami oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Powodują one obniżanie poziomu złego cholesterolu, ale są również dobrym środkiem profilaktycznym, chroniącym przed chorobami układu pokarmowego.

  • Bomba witaminowa

    Bomba witaminowa

    Niezależnie od tego czy mała, czy duża, każda dynia stanowi prawdziwą bombę witamin i składników mineralnych, których wpływ na organizm jest niezwykle korzystny. Można w niej znaleźć witaminę A, C, PP, witaminy z grupy B, które wspierają układ nerwowy, a nawet witaminę E, która wpływa na wygląd skóry i włosów. Wśród składników mineralnych, poza cynkiem, istotna jest również zawartość żelaza, fosforu, magnezu oraz błonnik. Ten ostatni składnik wpływa na przyśpieszenie przemiany materii i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w ciele.