Co może oznaczać nalot na języku?

Opiekun artykułu: analog
Advertising
Co może oznaczać nalot na języku?

Co może oznaczać nalot na języku?

Język jest integralną i niezbędną częścią ciała, która ma swoje choroby oraz może świadczyć o chorobach. Dzieje się tak, kiedy zaobserwuje się na nim niepokojące zabarwienie, w postaci nalotu o różnych barwach. Nie każdy nalot jest od razu powodem do zmartwień i dowodem choroby, ponieważ istnieje wiele przyczyn, które nie zagrażają zdrowiu. Warto od czasu do czasu spojrzeć na język i zobaczyć, czy wszystko w porządku i nie jest on obłożony żadną nienaturalną kolorystyką.

Advertising
Advertising
  • Biały nalot

    Biały nalot

    Naturalne dla języka jest posiadanie lekko białawego kolorytu. Nie jest on niczym groźnym i nie trzeba od razu umawiać się na wizytę. Bardziej niepokojące jest, gdy neutralny biały kolor zmienia się w kredowobiały i obejmuje zarówno cały język, jak i boczne ścianki jamy ustnej oraz podniebienie. Jeżeli dodatkowo konsystencja nalotu staje się bardziej zbita, grudkowata, stanowi to odpowiedni moment, żeby udać się do specjalisty, ponieważ może to oznaczać kilka różnych chorób. Na czele listy chorób, z którymi wiąże się biały nalot na języku, znajduje się grzybica jamy ustnej. Może pojawiać się ona u osób biorących sterydy, antybiotyki lub stosujących chemioterapię. Poza tą chorobą biały nalot bywa związany również z cukrzycą, a nawet zakażeniem wirusem HIV. Innymi infekcjami, które mogą mieć wpływ na wygląd języka, są: kiła, dur brzuszny, szkarlatyna. W zależności od choroby w różny sposób obejmują język – od środka, zostawiając boki czerwone, od boków aż po środek. Biały nalot może zwiastować również niebezpieczniejszą chorobę – leukoplakię – której początek może być równocześnie początkiem zachorowania na nowotwór.

  • Brązowy nalot

    Brązowy nalot

    Niepokojącym od początku objawem jest brązowy nalot na języku, ponieważ nie jest to naturalny kolor dla tej części ciała. Bywa on częsty u osób, które wypijają za dużo kawy i herbaty lub palą, jednak nawet przy stosowaniu tych używek warto zainteresować się, czy nie jest to objaw jednej z poważniejszych chorób. Pośpiech w badaniu jest istotny, ponieważ brązowy nalot może być związany z chorobami układu pokarmowego, w tym z ostrą kamicą nerkową. Poza nią po rozpoznaniu i badaniach można zdiagnozować również wrzody żołądka i dwunastnicy albo nieżyt żołądka. Bywa również częstym problemem palaczy i wyrazem zatrucia organizmu toksynami.

  • Żółty nalot

    Żółty nalot

    Bardzo często nalot związany jest albo z używkami, albo z chorobami układu pokarmowego. W takich sytuacjach pojawia się na języku żółty nalot. Jest on związany z paleniem, nadmiarem kawy lub herbaty albo z poważniejszymi problemami, takimi jak wrzody dwunastnicy lub zapalenie woreczka żółciowego. Zazwyczaj w takiej sytuacji poza nalotem na języku pojawiają się również inne, charakterystyczne dla choroby objawy – bóle brzucha, pieczenie w przełyku, wymioty.

  • Czarny nalot

    Dobrze widocznym i bardzo nietypowym nalotem jest czarne obłożenie języka. Zazwyczaj związane jest ono z chorobami nerek. Ze względu na to poza nalotem pojawiają się również bóle typowe dla problemów z nerkami, w tym ból w okolicy lędźwiowej.

  • Szary nalot

    Często pojawiającym się nalotem jest nalot szary, który związany jest z brakiem odpowiedniej ilości żelaza we krwi oraz rozpoczynającą się anemią. Jeżeli poza nalotem pojawiają się również inne elementy, których nie powinno być na języku, m.in. pęcherze ropne, wówczas można mieć do czynienia nie z anemią, a z opryszczką jamy ustnej.