Zmęczenie – jak je pokonać?
Zmęczenie – jak je pokonać?
Zmęczenie jest stanem fizjologicznym. To odpowiedź organizmu na wysiłek, z jakim musiał się zmierzyć. Samo zmęczenie nie jest szkodliwe. Natomiast kontynuowanie pracy mimo silnego zmęczenia może mieć poważne skutki. Dlatego czasem najlepszym sposobem pokonania zmęczenia jest po prostu wypoczynek. Co jednak robić wtedy, gdy dzień pracy jeszcze się nie skończył, przed nami ważne zadania, a ogarnia nas znużenie? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji, dowiesz się z tego artykułu.
Sprawdź stan swojego zdrowia
Jeśli dolega ci chroniczne zmęczenie, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem i wykonać badania. Taki stan może być objawem poważnej choroby. Przewlekłe zmęczenie może być oznaką wirusowego zapalenia wątroby typu C, cukrzycy, anemii z powodu niedoboru żelaza, a także niewydolności nerek. Może być także spowodowane przez nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Przyczyną chronicznego zmęczenia może być także obniżone ciśnienie lub depresja. Jeśli natomiast już od co najmniej pół roku utrzymuje się stan przemęczenia, masz problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, mięśni, stawów i gardła, zaburzenia snu, a także kołatanie serca i problemy z układem pokarmowym (bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, wzdęcia), a jednocześnie nie występuje u ciebie żadna choroba, prawdopodobnie cierpisz na ZPZ – zespół przewlekłego zmęczenia. Do jego wystąpienia przyczynia się m.in. stres i życie w ciągłym napięciu.
Jak się obudzić?
Gdy czujemy się znużeni, jest deszczowa pogoda i niskie ciśnienie atmosferyczne, chętnie sięgamy po filiżankę kawy. To nie jest jednak najlepsze rozwiązanie. Kawa zakwasza i odwadnia organizm, a także wypłukuje wapń. Choć przez chwilę poczujemy poprawę, tak naprawdę sobie zaszkodzimy. Lepsza byłaby filiżanka krótko parzonej zielonej herbaty, yerba mate albo guarana.
Kluczem jest dieta
Brak energii w ciągu dnia może być spowodowany źle zbilansowaną dietą. Jeśli brakuje w niej mikroelementów, na przykład żelaza czy magnezu, pojawi się zmęczenie. Koniecznie trzeba włączyć do swojego menu owoce i warzywa. A może rozkład posiłków nie jest właściwy? Zjedzenie śniadania to obowiązek, jeżeli mamy wydajnie pracować przez cały dzień. Należy także unikać przekąsek w postaci reklamowanych wafelków czy batoników, bo dawka energii, jaka oferują, pochodzi głównie z węglowodanów. To „puste kalorie” – takie słodycze często nie mają prawie żadnych wartości odżywczych.
Pij wodę!
I to koniecznie. Stan uporczywego zmęczenia może być spowodowany po prostu lekkim odwodnieniem. Jest na to bardzo prosty sposób – miej zawsze przy sobie butelkę niegazowanej wody. Jeśli dostarczysz jej organizmowi tyle, ile potrzebuje, zmęczenie minie, jak ręką odjął.
Dotleniaj się
Nigdy nie pracuj umysłowo w dusznym, nieprzewietrzonym pokoju. Twój mózg potrzebuje tlenu – czyli energii. Jeśli jej nie otrzyma, pojawią się problemy z kojarzeniem, zapamiętywaniem, koncentracją. Aby lepiej dotlenić cały organizm, można się przespacerować (czy tylko palacze mogą wychodzić z budynku?) albo wykonać kilka prostych ćwiczeń. Poza tym warto wprowadzić ruch do swojego tygodniowego harmonogramu. Wtedy twój organizm będzie miał więcej energii i łatwiej sprosta wyzwaniom.
Relaksuj się
Krótki relaks (wystarczy posiedzieć wygodnie w fotelu z zamkniętymi oczami), piętnastominutowa drzemka czy medytacja potrafią zdziałać cuda. Mija ból głowy, odnajdują się rozwiązania problemów, pojawiają ciekawe pomysły. Jeśli chcesz pracować efektywnie, reaguj na objawy znużenia i pozwól sobie na odpoczynek. Potrzebuje go i twoje ciało, i twój umysł.