Podstawowe zasady nawożenia jabłoni

Opiekun artykułu: pioa
Advertising
Podstawowe zasady nawożenia jabłoni

Podstawowe zasady nawożenia jabłoni

Żeby uzyskać smaczne i zdrowe jabłka z jabłoni, konieczna jest dbałość o drzewo. Nie można go zostawić całkiem samemu sobie, czekając na obfite plony, bo z czasem będzie ich coraz mniej i mniej. Poza przycinaniem oraz doglądaniem ogólnego stanu zdrowia drzewa należy przeprowadzać nawożenie – rozsądnie, z głową, aby nie doprowadzić do uschnięcia drzewa.

Advertising
Advertising
  • Stan gleby pod jabłonią

    Stan gleby pod jabłonią

    Zanim zacznie się aplikować jabłoni pierwszy lepszy nawóz, trzeba sprawdzić, jaka jest ziemia, na której rośnie albo ma rosnąć drzewo. Istotne jest przede wszystkim określenie pH, które często bywa ignorowane lub źle dobrane. Odpowiednie pH dla jabłoni wynosi więcej niż 5,5 pH. Niestety, jest to trudne do zaoferowania drzewu, ponieważ większość ziem na terytorium Polski wykazuje pH 4,5 – 5,5 zamiast więcej.Można poprawić jakość ziemi, jeżeli nawozi się ją już 1 – 2 lata przed posadzeniem pierwszego drzewa owocowego.

  • Czym nawozić?

    Czym nawozić?

    Do nawożenia nie można użyć czegokolwiek. Powinny to być określone składniki mineralne przyśpieszające wzrost jabłoni oraz dostarczające jej bezpieczeństwo. Najważniejszymi elementami dobrego nawozu są: azot, fosfor, potas, magnez. Nie można również zapomnieć o wapniu, który wzmacnia drzewo.W przypadku wapnia można go dodawać do ziemi albo stosować opryskiwanie wapniem, zewnętrzne, które stymuluje wzrost.

  • Przydatny azot

    Przydatny azot

    Dostarczanie azotu poprzez nawożenie jest jednym z najważniejszych procesów. Wspomaga on zawiązywanie się owoców, dlatego najlepiej nawozić azotem partiami, w czasie wczesnowiosennym, gdy dochodzi do ich powstawania. Poprawną dawką azotu, która nie zaszkodzi roślinom, jest 30 kg/ha.

  • Uzupełnianie składników

    Uzupełnianie składników

    Rośliny potrzebują dużo składników mineralnych, nic więc dziwnego, że po pewnym czasie gleba ubożeje. Jest to znak, aby dodać do niej fosforu, magnezu, potasu, bez których prawidłowy wzrost oraz rozrost drzewa nie jest możliwy. W przypadku każdego z tych minerałów niezbędne jest zadbanie o prawidłowe proporcje. Dodawanie „na oko” może skończyć się niekorzystnie dla drzewa owocowego. Odpowiednie dawki, które nie zaszkodzą jabłonce, to przede wszystkim: 2 – 3 g/m2 magnezu, 11 g/m2 fosforu, 11 – 20 g/m2 potasu.Zanim przejdzie się d dodawania nawozów bogatych w podane składniki, niezbędna jest analiza gleby pod kątem jej potrzeb.