Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie podkaszarki w sprawności?

Opiekun artykułu: michalw
Advertising
Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie podkaszarki w sprawności?

Jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie podkaszarki w sprawności?

W przypadku niewielkiej powierzchni do koszenia nie ma konieczności kupowania kosiarki. W takim przypadku w zupełności wystarczy dobrej jakości podkaszarka. Nie tylko bez problemu przytnie trawnik, ale również poradzi sobie z zielenią w trudno dostępnych miejscach. Jej zaletą jest także to, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Aby jednak móc cieszyć się z zalet tego urządzenia, konieczne jest utrzymywanie go w dobrej kondycji. Jak zatem dobrać o podkaszarkę?

Advertising
Advertising
  • Kiedy warto zaopatrzyć się w podkaszarkę?

    Podkaszarka spalinowa może okazać się niezbędna w wielu sytuacjach. Po pierwsze, sprawdza się wówczas, kiedy teren, który zamierza się kosić, nie jest zbyt równy. W takim przypadku urządzenie do sprawdza się o wiele lepiej niż standardowa kosiarka. Ta bowiem pracuje wydajne wyłączne wówczas, kiedy teren jest dość równy. Z kolei podkaszarka z nierównościami radzi sobie znakomicie. Co więcej, podkaszarka znacznie lepiej radzi sobie z koszeniem wysokiej trawy i chwastów w porównaniu z kosiarką. Największą zaletą tego urządzenia jest jednak to, że pozwala ono dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. W przeciwieństwie do kosiarki, podkaszarką bez problemu można przyciąć trawę wokół krzewów i drzew. Aby jednak mogła ona spełnić swoje zadanie, musi być utrzymana w dobrej kondycji. Jak o to zadbać?

  • Jak dbać o podkaszarkę, aby wydłużyć jej żywotność?

    Wybór konkretnego modelu podkaszarki nigdy nie powinien być przypadkowy. Urządzenie powinno być dopasowane do terenu, jaki zamierza się nim pielęgnować. Inny typ podkaszarki sprawdzi się w przypadku rozległego i pagórkowatego terenu, a inny w przypadku niewielkiej i równej powierzchni. Jest to niezwykle ważne. Odpowiednie dopasowanie urządzenia wpływa bowiem na jego kondycję i żywotność. Jeśli podkaszarka nie będzie właściwie dopasowana do terenu, wówczas będzie nadmierne eksploatowana, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego istotny jest wybór urządzenia o odpowiedniej mocy silnika. Jest to tak samo ważne niezależnie od tego, czy używana ma być podkaszarka elektryczna, czy spalinowa. W przypadku trudniejszego terenu postawić trzeba na urządzenie o mocy nie mniejszej niż 500 W.

  • Jak właściwie serwisować podkaszarkę?

    Aby mieć pewność, że podkaszarka przez cały czas jest w dobrej kondycji, nie można zapomnieć o jej właściwej i regularnej konserwacji. Najważniejsze jest, aby zawsze pamiętać o dokładnym oczyszczeniu urządzenia z resztek trawy po każdym jego użyciu. W przeciwnym razie pozostałości po skoszonej zieleni zaczną gnić, a to z kolei prowadzić może do korozji. Będąc w posiadaniu podkaszarki spalinowej, szczególną uwagę zwrócić należy na filtry i stan świecy zapłonowej. Na sprawność podkaszarki i jej żywotność wpływ na również sposób przechowywania. Urządzenie zawsze przechowywane powinno być w suchym miejscu, bez kontaktu z wilgocią. Zimą istotne jest, aby podkaszarka przechowywana była w miejscu, w którym panuje dodatnia temperatura. Pamiętać jeszcze trzeba o spuszczeniu z niej paliwa i wymianie oleju. Jeszcze to szczególnie ważne w przypadku nowoczesnych urządzeń jak np. kosa spalinowa NAC. Dodać jeszcze trzeba, że podkaszarka przechowywana powinna być wyłącznie w pozycji pionowej. Stosując się do powyższych zasad można mieć pewność, że urządzenie służyć będzie przez długie lata.

X