Jak zatroszczyć się o narzędzia ogrodnicze?
Jak zatroszczyć się o narzędzia ogrodnicze?
Żaden maniak przydomowego ogródka nie mógłby się obyć bez profesjonalnych narzędzi, które służą mu do pielęgnacji roślin. Niejednokrotnie są one bardzo drogie, więc warto o nie zadbać, zamiast wymieniać je co pół roku. Często właśnie przez własną niefrasobliwość bądź zaniedbanie sprawiamy, że sprzęt niszczeje i w momencie gdy potrzebujemy cokolwiek zrobić, najpierw czeka nas wyjazd do sklepu z narzędziami. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak należy dbać o sprzęt ogrodniczy.
Znajdź dla nich miejsce
Aby narzędzia ogrodnicze nie niszczały rzucane z kąta w kąt, znajdź dla każdego z nich odpowiednie miejsce. Idealnym rozwiązaniem będzie budowa małego drewnianego domku na narzędzia, dzięki któremu nie będziesz musiał tułać się ze sprzętem po piwnicach bądź strychach. Będziesz miał do nich dostęp w każdej chwili, a przecież to jest najważniejsze podczas robót w ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem będzie również zrobienie półek i wieszaków na wszelkie narzędzia, aby nie leżały one bezładnie na podłodze. Nie dość, że nie będą się przez to niszczyć, to na dodatek będziesz miał do nich łatwy dostęp. W bałaganie ciężko cokolwiek znaleźć.
Mycie to podstawa
Kojarzysz to uczucie, gdy po skończonej pracy w ogrodzie marzysz jedynie o tym, by otworzyć piwo i odpocząć? Nie tak szybko! Zanim oddasz się błogiemu wypoczynkowi, zadbaj narzędzia, które tak dzielnie ci służyły. Umyj je dokładnie pod bieżącą wodą, a jeśli to nie wystarczy, to wyszoruj szczotką. Pozostaw je także do wyschnięcia na słońcu, gdyż jeśli schowasz je do ciemnego, wilgotnego schowka, mogą zacząć gnić i rdzewieć. Staraj się zawsze, by narzędzia po wykonanej pracy wyglądały dokładnie tak, jak przed nią.
Konserwuj
Zimą narzędzia ogrodnicze zamienisz na łopatę do odśnieżania, więc wykorzystaj ten czas, by je zakonserwować. Wyczyść je dokładniej niż zwykle i zabezpiecz na następny sezon. Pozbądź się piachu i szlamu, a w jego miejsce na metalowe części nałóż smar. Dzięki temu elementy te będą w dobrym stanie i z pewnością nie odmówią posłuszeństwa na wiosnę. Warto także zadbać o elementy drewniane, które możesz zaimpregnować. Posłużą dłużej. Wszelkie narzędzia, których zadaniem jest coś ciąć, takie jak piła, siekiera, kosa, czy szpadel, warto także naostrzyć.
Wykorzystaj paliwo
We wszelkich narzędziach spalinowych należy wykorzystać do końca paliwo, aby nie stało ono w zbiorniczku przez zimę, gdyż straci swoje właściwości, szczególnie w przypadku silnika dwusuwowego. Co prawda w silniku czterosuwowym czas ten będzie dłuższy i być może silnik bez problemu odpali na wiosnę, ale lepiej dmuchać na zimne i uniknąć kłopotów.