Co należy wiedzieć o rozmnażaniu rojników?
Co należy wiedzieć o rozmnażaniu rojników?
Rojniki są bardzo ciekawymi roślinami i mają liczne zastosowania w ogrodzie. Jako sukulenty doskonale znoszą suszę i duże nasłonecznienie. Lubią piaszczyste i kamieniste podłoże, które nie odpowiada większości roślin. Ozdobą ogrodu są ich liście tworzące rozety (zielone także zimą) oraz gwiazdkowate żółte albo różowe kwiaty. Rojniki szybko rosną i są doskonałymi roślinami okrywowymi. Nadają się do ogródków skalnych, można je sadzić na murkach, rabatach, między kamieniami. Jak rozmnażać rojniki, dowiesz się z tego artykułu.
Najbardziej znane w Polsce gatunki rojników to rojnik pospolity, rojnik górski oraz rojnik murowy.
Stanowisko
Rojniki doskonale znoszą wysokie temperatury i suche podłoże, gdyż w swych grubych, mięsistych liściach gromadzą zapasy wody. Natomiast nie tolerują zacienienia i zbyt wilgotnego podłoża – w takich warunkach chorują i gniją. Roślin tych nie należy także zbyt często podlewać. Wiele odmian rojników jest także mrozoodpornych.
Gleba
Rojniki potrzebują podłoża, które nie odpowiada większości roślin – średniej, a nawet słabej, kamienisto-piaszczystej gleby. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny albo lekko zasadowy.
Gdzie sadzić rojniki?
Rojniki doskonale nadają się do ogródków skalnych. Kompozycja z kamieni i wielobarwnych rozetek rojników prezentuje się bardzo pięknie. Można je sadzić na tarasach, murkach, skarpach, między kamieniami czy płytami chodnikowymi. Rosnące w grupie rojniki tworzą ciekawe kompozycje z innymi roślinami na rabatach bylinowych albo w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można je wykorzystać jako rośliny okrywowe w miejscach o dużym nasłonecznieniu.
Jak rosną rojniki?
Mięsiste liście rojników tworzą rozetę. Z niej wyrasta długi, łuskowaty pęd kwiatowy. Roślina wydaje mnóstwo rozetek potomnych, po czym po przekwitnięciu obumiera.
Rozmnażanie wegetatywne
Najłatwiej rozmnożyć rojniki wegetatywnie, po prostu oddzielając młode rozetki i sadząc je w pojemnikach. Należy przygotować odpowiedni drenaż z warstwy żwiru na dnie doniczki i przygotować podłoże. Można wymieszać ziemię ogrodową z piaskiem i dodać nieco dolomitu lub kredy, żeby podwyższyć pH. Doniczki powinny pozostać w półcieniu, dopóki sadzonki się nie ukorzenią. Potem należy wystawić je na pełne słońce. Na miejsce stałe wysadza się je w tym samym roku.
Rozmnażanie przez wysiew nasion
Możliwe jest także rozmnażanie przez wysiew nasion. Nasiona rojników są bardzo drobne, trzeba więc przed wysiewem wymieszać je z piaskiem. Wysiane nasiona należy docisnąć do podłoża (nie zasypujemy ich). Gdy siewki wzejdą, przesadza się je do doniczek lub skrzynek.
Sadzenie
Przed posadzeniem rojników trzeba starannie odchwaścić glebę. Gdy rośliny urosną, usuwanie chwastów będzie trudne, gdyż można przy tym uszkodzić delikatne rozetki. Po posadzeniu miejsca między roślinami zasypujemy drobnym żwirem. Dopóki rośliny się nie ukorzenią, podlewamy je. Młode rośliny wysadza się na miejsce stałe najpóźniej pod koniec lata, aby zdążyły się zakorzenić przed zimą.