Jak pielęgnować trawnik?

Opiekun artykułu: ewajan
Advertising
Jak pielęgnować trawnik?

Jak pielęgnować trawnik?

Wypielęgnowany trawnik z gęstą, równą trawą, tworzący piękny zielony kobierzec, to marzenie niejednego właściciela domu czy działki za miastem. Aby uzyskać taki efekt, trzeba trawnik bardzo starannie pielęgnować. Jak dbać o trawnik, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Właściwy wybór nasion

    Właściwy wybór nasion

    Właściwy wybór nasion traw to połowa sukcesu. Jeśli na tym etapie nie popełnimy błędu, szansa, że nasz trawnik będzie się ładnie prezentował, jest naprawdę duża. W handlu dostępne są mieszanki przeznaczone na trawniki. Jeśli chcemy uzyskać trawnik ozdobny, po którym nie zamierzamy chodzić, w składzie powinny się znaleźć kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. Są to trawy delikatne, ale o pięknej zielonej barwie. Trawnik do celów rekreacyjnych musi być odporniejszy, polecane gatunki to rajgras angielski i wiechlina łąkowa. Trawniki uniwersalne łączą piękny wygląd z wytrzymałością – w skład mieszanki wchodzą między innymi rajgras angielski i kostrzewa czerwona.

  • Jak kupować?

    Kupując nasiona, należy kierować się przede wszystkim składem mieszanki. Nie powinno się sugerować niską ceną – kupując tanią mieszankę, możemy narazić się na kłopoty, jeśli producent dodał do niej tańszych nasion traw pastewnych. Rosną one ciemnozielonymi kępami, wyróżniając się z trawnika, nie są odporne na deptanie i źle znoszą koszenie. W tanich mieszankach mogą także być nasiona chwastów. Tak więc trawę należy kupować jedynie z pewnego źródła.

  • Dlaczego koszenie jest konieczne?

    Dlaczego koszenie jest konieczne?

    Jeśli chcemy mieć ładny i równy trawnik, regularne koszenie jest konieczne. Tylko w takich warunkach trawa ładnie się rozkrzewi i wzmocnią się jej korzenie, dzięki czemu później nie powstaną na trawniku łysiny. Koszenie powoduje także, że rosnące wśród trawy jednoroczne chwasty nie zdołają wydać nasion i zginą.

  • Jak kosić młodą trawę?

    Kiedy młoda trawa urośnie do wysokości 8 cm, należy ją skosić, by nie zaczęła się pokładać. Nie skracamy jej dużo, jedynie o 2 – 3 cm. Tę wysokość utrzymujemy w czasie kilku pierwszych koszeń. Zanim przystąpimy do pracy, trawnik należy zwałować w celu lekkiego ubicia podłoża. Dzięki temu delikatne roślinki nie zostaną wyrwane z podłoża przez nóż kosiarki.

  • Jakich błędów unikać przy koszeniu?

    Jakich błędów unikać przy koszeniu?

    Nie należy ścinać trawy zbyt nisko, gdyż ma to zły wpływ na korzenie i powoduje ich zamieranie. Z kolei zbyt wysokie cięcie skutkuje łamaniem się i niszczeniem źdźbeł trawy. Nie powinno się zastępować regularnego koszenia krótszym przycinaniem trawy, gdyż to ją niszczy, a w efekcie pojawiają się łysiny, a potem chwasty. Nie należy kosić w ciągu dnia, gdyż trawa jest wtedy wiotka, nie powinno się także ścinać mokrej trawy. Nóż kosiarki musi być ostry. Jeśli poszarpiemy źdźbła trawy, rośliny będą chorować, a trawnik zacznie żółknąć.

  • Podstawy pielęgnacji trawnika

    Podstawy pielęgnacji trawnika

    Ponieważ koszona trawa rozkrzewia się, a jej korzenie się rozrastają, potrzebuje dużo składników odżywczych, toteż trawnik trzeba regularnie nawozić. Można stosować specjalne wieloskładnikowe nawozy do trawników. Bardzo dobre są nawozy o wydłużonym działaniu, które dostarczają trawie składników odżywczych przez trzy – cztery miesiące. Trawnik wymaga także regularnego i obfitego podlewania. O ile nie ma opadów, powinno się to robić codziennie rano. Wody należy dostarczyć tyle, by system korzeniowy traw mógł się dobrze rozwinąć. Najlepiej zamontować automatyczny system do podlewania.