Jak pielęgnować tuje?

Opiekun artykułu: pyskata
Advertising
Jak pielęgnować tuje?

Jak pielęgnować tuje?

Tuje (żywotniki) są bardzo popularnymi krzewami ogrodowymi. Mają wiele odmian o różnym pokroju, wielkości i barwach. Sadzi się je jako żywopłoty i osłony przeciw wiatrowi, a także pojedynczo na otwartej przestrzeni, jako rośliny soliterowe. Nadają się do ogrodów skalnych, można je także uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach. Tuje to rośliny zimozielone, zatem zdobią ogród przez cały rok. Jak pielęgnować tuje, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Tuje na żywopłot należy sadzić co 60 cm. Najlepsze gatunki do tego celu to żywotnik zachodni i żywotnik olbrzymi.

  • Stanowisko i wymagania glebowe

    Stanowisko i wymagania glebowe

    Tuje najlepiej lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. W cieniu rosną gorzej. Potrzebują gleby żyznej i przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej. W zależności od gatunku powinna to być gleba wapienna (żywotnik zachodni) lub lekko kwaśna (żywotnik wschodni, żywotnik olbrzymi).

  • Podlewanie

    Tuje podlewa się raz w tygodniu rano lub wieczorem. Nie należy zraszać pędów, podlewać należy ziemię pod krzewami. Regularnie trzeba nawadniać młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu (gleba powinna nasiąknąć wodą do głębokości około 30 cm). W czasie suszy podlewanie także powinno być obfite. Ponieważ tuje to rośliny zimozielone, wymagają nawodnienia na jesieni, przed pierwszymi przymrozkami.

  • Nawożenie mineralne

    Tuje nawozi się na wiosnę (kwiecień – maj), latem (początek lipca) i na jesieni (przełom września i października). Nawozy wiosenne i letnie zawierają dużo azotu wpływającego na rozrost pędów. Można stosować specjalne nawozy do iglaków lub nawozy wieloskładnikowe uniwersalne. Jeśli na wiosnę zasilimy tuje nawozem długo działającym, nie potrzebują już nawożenia latem. Nawozy jesienne zawierają dużo potasu i fosforu i przygotowują rośliny do nadchodzącej zimy. Warto także zadbać o to, by tujom nie brakowało magnezu.

  • Nawożenie organiczne

    Jak najczęściej należy stosować nawozy organiczne. Nie można ich przedawkować, zapewniają właściwe proporcje składników pokarmowych i wzbogacają glebę w próchnicę oraz pożyteczne mikroorganizmy. Stosowanie wyłącznie nawozów mineralnych prowadzi do nadmiernego zasolenia podłoża, co może być niebezpieczne dla roślin, które stają się osłabione i chorują. Nawóz organiczny płynny należy stosować co najmniej raz w sezonie, a wierzchnią warstwę ziemi podsypywać podłożem torfowym lub ziemią dla iglaków.

  • Pielęgnacja

    Pielęgnacja

    Ziemię pod tujami należy ściółkować korą sosnową, która zapobiegnie przesychaniu podłoża i rozrostowi chwastów oraz przemarzaniu gleby zimą. Warto także stosować szczepionki mikoryzowe. Dzięki grzybom, które wyrosną na korzeniach tui, rośliny będą lepiej pochłaniały wodę i składniki pokarmowe oraz staną się odporniejsze na choroby i trudne warunki.

  • Sadzenie

    Sadzenie

    Tuje można sadzić od kwietnia do połowy października, ale najlepiej robić to wiosną i jesienią, gdyż rośliny posadzone w porze letniej są narażone na przesychanie. Należy od razy wybrać właściwe miejsce, ponieważ tuje nie lubią przesadzania. Tuje sadzi się w dołku trzykrotnie większym niż doniczka. Na dno wysypujemy trochę żyznej ziemi i obficie podlewamy, by powstało błoto. Wsadzamy roślinę, dosypujemy ziemi, lekko udeptujemy i podlewamy.