Jak pielęgnować trawnik w sposób ekologiczny?
Jak pielęgnować trawnik w sposób ekologiczny?
Piękny, wypielęgnowany trawnik to coś, o czym marzy wielu właścicieli działek i domków za miastem. Aby utrzymać trawnik i cieszyć się gęstą murawą, należy wykonywać wiele czynności pielęgnacyjnych. Często sięgamy po nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin. Można jednak pielęgnować trawnik w sposób ekologiczny. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Zaczynamy od chwastów
Pierwszy krok w walce z chwastami to moment zakładania trawnika. Zanim posiejemy trawę, trzeba grunt starannie przekopać, na dwie wysokości szpadla. Usuwamy wszystko, co tam rosło, a więc starą darń i wszelkie rośliny, w tym chwasty. Bardzo starannie trzeba zwłaszcza usunąć kłącza perzu czy podagrycznika. Ponieważ z każdego ułamanego kawałka wyrośnie nowa roślina, trzeba wydobyć je w całości. Dlatego lepiej nie używać do kopania szpadla, tylko wideł płaskich (amerykańskich). Kłącza i resztki roślin nie mogą trafić na kompost.
Przygotowujemy podłoże
Po przekopaniu pozostawiamy miejsce pod trawnik na około dwa tygodnie, by wzeszły wszystkie chwasty, których nasiona były ukryte w ziemi. Teraz możemy je usunąć. Zazwyczaj używa się do tego różnych chemicznych środków chwastobójczych. Można jednak zastosować inną metodę, a mianowicie oprysk z octu. Należy to zrobić w dzień słoneczny i bezwietrzny. Słońce potęguje działanie octu na chwasty. Z kolei wiatru należy unikać, aby nasz oprysk nie zaszkodził innym roślinom. Teraz trzeba odczekać tydzień i powtórzyć zabieg, jeśli pojawiły się jeszcze jakieś chwasty.
Nawozimy
Aby trawa była gęsta i ładnie się prezentowała, trawnik trzeba nawozić. Jest wiele gotowych preparatów do nawożenia trawników, ale są to nawozy sztuczne. Można jednak poradzić sobie w inny sposób. Dla kondycji gleby bardzo ważny jest humus. Bez humusu, czyli próchnicy, rośliny nie mogą pobierać z podłoża składników pokarmowych. Nawozy sztuczne dostarczają składników mineralnych, ale jeśli brakuje humusu, rośliny ich nie wykorzystają. Poza tym giną także pożyteczne bakterie. Można poprawić skład gleby, stosując preparaty humusowe. Polepszacze płynne można stosować podczas podlewania. Do trawników warto wypróbować specjalny spray Humus Active.
Podlewamy
Bardzo poważnym problemem może być podlewanie trawnika, zwłaszcza wtedy, gdy brakuje wody z powodu suszy. Dlatego warto wykorzystać w tym celu wodę deszczową. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zbudowanie systemu kanalizacji deszczowej, w którym woda zbiera się we wkopanym w ziemię zbiorniku, a stamtąd pompa kieruje ją do systemu zraszaczy. Dzięki temu wykorzystamy deszczówkę, a nasz trawnik nie uschnie mimo upałów.