Jak pielęgnować żurawki?

Opiekun artykułu: pisiek
Advertising
Jak pielęgnować żurawki?

Jak pielęgnować żurawki?

Żurawki to bardzo ciekawe byliny, które w ogrodzie mają wiele zastosowań. Jest kilkadziesiąt gatunków tych pięknych roślin, najczęściej jednak uprawia się mieszańce, znane jako żurawki ogrodowe. Byliny te są dość niskie, zazwyczaj nie przekraczają 40 cm, ale ich kwiaty umieszczone na wysokim pędzie dorastają prawie do metra. Walory ozdobne mają kolorowe liście tych bylin, a niektóre odmiany także pięknie kwitną. Jak pielęgnować żurawki, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko

    Stanowisko

    Żurawki najchętniej rosną w półcieniu, ale jeśli mają odpowiednio wilgotne podłoże, radzą sobie także w pełnym słońcu. Można je posadzić również w miejscach cienistych. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna. Na suchym podłożu pozbawione wody żurawki więdną, a na słońcu liście mogą się odbarwić.

  • Gleba

    Żurawki potrzebują gleby żyznej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, wilgotnej. Jeśli ziemia w ogrodzie jest ciężka, gliniasta, a chcemy posadzić żurawki, trzeba przygotować dla nich odpowiednie podłoże. Zaczynamy od wykopania dołu odpowiedniej wielkości i umieszczenia na dnie warstwy żwiru jako drenażu. Następnie wsypujemy mieszankę torfu, kompostu i piasku (w równych proporcjach).

  • Zastosowanie

    Zastosowanie

    Żurawki doskonale nadają się na obwódki rabat, na rabaty bylinowe jako składnik barwnych kompozycji, do ogródków skalnych. Mogą być sadzone pojedynczo, w jednogatunkowych grupach albo wykorzystywane jako rośliny okrywowe. Są także piękną ozdobą balkonów i tarasów. Ze względu na ich wymagania dotyczące stanowiska można je łączyć z funkiami, paprociami, bukszpanem.

  • Podlewanie i nawożenie

    Podłoże dla żurawek powinno być stale wilgotne, dlatego w okresie suszy trzeba o nie szczególnie dbać, by nie uschły. Jednak podlewać należy z umiarem, gdyż rośliny te nie lubią terenów podmokłych. Byliny te trzeba odpowiednio nawozić, gdyż skład nawozu ma wpływ na wybarwienie liści.

  • Pielęgnacja

    Pielęgnacja

    Żurawki są bylinami krótkowiecznymi. Po kilku latach należy je odmłodzić, gdyż mają coraz mniejsze liście i coraz mniej kwiatów. Wystarczy wykopać roślinę i podzielić na kilka egzemplarzy potomnych. Nowe rośliny sadzimy na przygotowanym podłożu z dodatkiem kompostu. Po przekwitnięciu należy od razu przycinać kwiatostany, aby roślina nie wytwarzała nasion, gdyż to powoduje jej osłabienie. Z kolei jeśli zależy nam na szczególnie dorodnych i ładnie wybarwionych liściach, powinniśmy nie dopuścić do kwitnienia. Liście żurawek są zimozielone, ale na wiosnę warto je przyciąć, by na nowo odrosły i stały się mocniejsze i gęściejsze.