Jak zrobić wiosenne porządki?

Opiekun artykułu: wedkarz
Advertising
Jak zrobić wiosenne porządki?

Jak zrobić wiosenne porządki?

Nadchodząca wiosna to dla wszystkich ogrodników czas wytężonej pracy. Po trzech miesiącach zimy trzeba wspomóc drzewa, krzewy czy kwiaty i zachęcić je do ponownego wzrostu odpowiednimi zabiegami. W przeciwnym razie nie będzie on tak efektowny, jak powinien. Wszystkie zabiegi porządkowe i pielęgnacyjne można wykonywać krok po kroku, codziennie wykonując jedną niezbędną rzecz.

Advertising
Advertising
  • Pielęgnacja drzew

    Pielęgnacja drzew

    Jeżeli posiada się w ogrodzie drzewa, małe i duże, początek wiosny to dobra pora na przycięcie starych lub chorych gałęzi. Dzięki temu drzewo będzie mogło wypuścić nowe gałązki. Należy pozbyć się również fragmentów, które są uschnięta albo połamane przez zimowy wiatr. Nie tylko przeszkadzają roślinie, ale dodatkowo psują jego estetykę. Dodatkową zaletą podcinania gałęzi jest możliwość modyfikowania kształtu korony drzewa.

  • Pielęgnacja krzewów

    Pielęgnacja krzewów

    Bardzo często krzewy są przykrywane na zimę osłonkami różnego rodzaju. Pod koniec marca, kiedy przymrozki nocne zdarzają się coraz rzadziej, można zacząć je ściągać. Jednocześnie trzeba przeprowadzić oględziny krzewów – usunąć połamane, zniszczone lub suche gałązki, podciąć je w niektórych miejscach, wyciąć korony rosnące do środka. Spowoduje to dostanie się do wnętrza krzewów większej ilości światła i tym samym zmobilizuje roślinę do lepszego wzrostu.

  • Pielęgnacja trawnika

    Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji. Śnieg, mróz, deszcze i znów śnieg mogą nadwyrężyć jego kondycję w znaczący sposób. Na początek trzeba zobaczyć, jakie szkody poczyniła zima i jak wiele dziur wymaga załatania dodatkową ziemią. Następnie należy dokładnie zagrabić pozostałe liście, gałązki oraz inne zbędne na trawniku elementy. Grabienie powinno być delikatne, aby nie odrywać żadnego fragmentu miękkiego podłoża.

  • Pielęgnacja rabatek

    Pielęgnacja rabatek

    Jeśli poza trawnikiem ma się również rabatki kwiatowe, trzeba o nie zadbać. Przykryte rośliny, które pod ochroną miały przeczekać zimę, można odsłonić. Korę, torf i drobne listki można pozostawić jako ściółkę. Ziemię spulchnić, jeżeli wymagają tego przyszłe kwiaty, i powoli przenosić skrzynki z roślinami przechowywanymi w piwnicy na świeże powietrze.

  • Pielęgnacja oczka wodnego

    Pielęgnacja oczka wodnego

    Małe lub większe oczka wodne wymagają dokładnego oczyszczenia. Wszystkie liście, resztki mchu, gałązki, martwe owady należy usunąć. Można całość opłukać wodą, poczekać, aż wyschnie i sprawdzić, czy na dnie nie pozostało nic, co mogło być spowodować rozwój glonów lub gnicie.