Jak zadbać o glebę w ogrodzie?

Opiekun artykułu: katja
Advertising
Jak zadbać o glebę w ogrodzie?

Jak zadbać o glebę w ogrodzie?

Zanim przystąpimy do zakładania ogrodu, musimy odpowiednio przygotować glebę. Po budowie ziemia często jest zniszczona, zawiera pozostałości materiałów budowlanych i jest pozbawiona warstwy próchniczej. Czasem na działce pełno jest zdziczałych roślin i pastewnej trawy. Dlatego ziemię pod przyszły ogród trzeba użyźnić i poprawić jej strukturę. Należy także zorientować się, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia i jaki jest jego odczyn.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Używanie nawozów sztucznych w nadmiarze jest szkodliwe, prowadzi do zasolenia gleby i zniszczenia pożytecznej flory bakteryjnej oraz grzybów. Jest także zagrożeniem dla żyjących w ogrodzie zwierząt (na przykład jeży, żab).

Wskazówki:

Nie należy jednocześnie przeprowadzać wapnowania gleby i jej nawożenia.

  • Rodzaje gleby

    Rodzaje gleby

    Gleba składa się z warstwy górnej (próchnicznej) oraz dolnej, zawierającej mało substancji organicznych. Warstwa próchniczna składa się z substancji organicznych tworzących tzw. humus wymieszanych z podłożem, które może być gliniaste, piaszczyste, ilaste lub mieszane. Skład podłoża decyduje o cechach gleby. Gleba gliniasta jest zimna, mało przepuszczalna, ścisła, zatrzymuje wodę i zawiera dużo składników odżywczych. Gleba piaszczysta jest bardzo przepuszczalna, luźna, szybko przesycha i zawiera mało substancji odżywczych. Jest za to ciepła, łatwa w uprawie i po wzbogaceniu próchnicą doskonale nadaje się do ogrodu.

  • Odczyn gleby

    Odczyn gleby

    Odczyn gleby można sprawdzić za pomocą kwasomierza. Wartość pH zależy od zawartości wapna w glebie. Im jest go więcej, tym gleba jest bardziej zasadowa (wysokie pH). Niskie pH mają gleby kwaśne. Takie podłoże nadaje się dla azalii, różaneczników czy wrzosów. Ponieważ większość roślin woli podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6 – 7), jeśli gleba jest zbyt kwaśna, dodaje się do niej na przykład dolomit, który oprócz wapna zawiera także magnez.

  • Próchnica

    Próchnica

    Warto wzbogacić swoją ziemię w próchnicę. Poprawia ona strukturę gleby, dzięki czemu jest lepsze napowietrzenie i rośliny łatwiej się ukorzeniają. Poprawia także stosunki wodne w glebie, jest źródłem składników pokarmowych i pożytecznych mikroorganizmów. Aby ziemię wzbogacić w próchnicę, należy stosować nawożenie organiczne (obornik i kompost).

  • Nawozy mineralne czy organiczne?

    Nawozy mineralne czy organiczne?

    Nawozy mineralne (czyli sztuczne) to produkowane przez przemysł chemiczny preparaty, zawierające potrzebne roślinom składniki: azot, fosfor, potas i wiele innych. Są one łatwe do stosowania i dostępne. Niestety, nie zapewniają wykształcenia się warstwy próchniczej, a stosowane przez długi czas prowadzą do jałowienia gleby i jej zasolenia. Dlatego zdecydowanie powinno się preferować nawożenie organiczne, tym bardziej, że w jego przypadku nie ma możliwości przedawkowania składników odżywczych. Obornik, który może być trudny do zdobycia, można kupić w postaci granulowanej, a kompost łatwo wytworzyć samodzielnie w gospodarstwie domowym, przy okazji oszczędzając na wywozie odpadów.

  • Nawozy zielone

    Nawozy zielone

    Bardzo łatwo można poprawić strukturę gleby, stosując tak zwane nawozy zielone. Są to szybko rosnące rośliny, które uprawia się, następnie pozostawia niezebrane, zaoruje i przykrywa warstwą ziemi. Najczęściej uprawia się gatunki należące do rodziny bobowatych (motylkowatych), które dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi wiążą azot z powietrza (na przykład łubin, peluszka, bobik, wyka). Zielone nawozy przyspieszają tworzenie się próchnicy, poprawiają strukturę i właściwości gleby oraz dostarczają składników pokarmowych i pożytecznych mikroorganizmów.

  • Ulepszanie gleby

    Ulepszanie gleby

    W celu ulepszenia gleby przeprowadza się wiele zabiegów, między innymi:
    * drenaż,
    * przekopywanie,
    * odchwaszczanie,
    * napowietrzanie,
    * nawożenie,
    * wapnowanie.
    Bardzo ważnym zabiegiem jest mikoryzacja, dzięki której korzenie roślin pobierają z gleby więcej wody i składników odżywczych. W tym celu podaje się szczepionki mikoryzowe, zawierające strzępki grzybni lub zarodniki grzybów żyjących w symbiozie z roślinami.