W jaki sposób siać trawę?

Opiekun artykułu: adacool
Advertising
W jaki sposób siać trawę?

W jaki sposób siać trawę?

Nie każdy planuje mieć w swoim ogrodzie kwiaty. Coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie trawnika na całej jego powierzchni. Jest to praktyczne, ponieważ łatwiej uprawiać trawę i ją pielęgnować niż dbać o specyficzne warunki dla kwiatów. Jednak wyhodowanie ładnej trawy również wymaga poczynienia odpowiednich kroków, żeby rosła ona zielona i zdrowa.

Advertising
Advertising
  • Termin siania trawy

    Termin siania trawy

    Zanim rozpocznie się zakładanie trawnika, należy wybrać odpowiedni termin. Wysiew ziaren trawy w obojętnie jakim miesiącu może skutkować mizernymi efektami. Najlepiej rozpocząć wysiew w kwietniu lub maju albo we wrześniu. Jednocześnie ważne jest śledzenie prognozy pogody, jeżeli podjęło się decyzję o sianiu. Zapowiedź obfitych deszczów to groźba wypłukania ziaren, natomiast przymrozki utrudnią przyjęcie się nasion, doprowadzą do ich zniszczenia lub marnego kiełkowania.

  • Przygotowanie ziemi

    Podstawą w wyhodowaniu ładnego trawnika jest dobrze przygotowana ziemia. Oznacza to, że trzeba ją przekopać i spulchnić albo nanieść nową, bogatszą w składniki niezbędne do wzrastania trawnika. Przekopanie służy również pozbyciu się chwastów z miejsca, w którym ma rosnąć trawa. Jeśli jest ich niewiele, można uporać się z nimi ręcznie, usuwając przy okazji gałązki, kamienie oraz inne zbędne elementy. Jeżeli chwastów jest bardzo dużo, warto użyć środka chwastobójczego, który poradzi sobie z tym problemem. Po przekopaniu ziemi należy ją bardzo dobrze podlać i pozostawić do całkowitego wysuszenia.

  • Sianie nasion trawy

    Sianie nasion trawy

    W zależności od ziemi oraz przeznaczenia trawnika, należy wybrać w sklepie odpowiednią mieszankę ziaren. Będzie ona inna dla trawnika dekoracyjnego, inna dla trawnika używanego w intensywny sposób, np. do zabawy dzieci lub do sportów. Każda mieszanka powinna posiadać certyfikat oraz instrukcję stosowania, której trzeba trzymać się przy wysiewie. Należy wybrać dzień bezwietrzny i ciepły, dodatkowo warto używać siewnika, dzięki czemu ziarna będą równomiernie rozmieszczone.

  • Nawadnianie trawnika

    Utrzymanie ładnego trawnika wymaga odpowiedniego nawadniania. Najlepiej wykonywać to rano lub wieczorem, dzięki czemu woda zostanie wchłonięta. Podlewanie w ciągu dnia niesie za sobą ryzyko odparowania i spalenia się trawy – w całości lub w niektórych miejscach. Najwięcej wody wymaga młody trawnik. Najlepiej zadbać o to, żeby był on lekko wilgotny przez cały czas. Zbyt mała ilość wody sprawi, że korzenie nie osadzą się dobrze w glebie i nie dojdzie do ładnego wzrostu roślin.

  • Nawożenie trawnika

    Nawożenie trawnika

    Do ziemi przygotowanej pod trawnik można dodać nawóz. Tak samo możliwe jest nawożenie trawnika, gdy już wyrósł lub wyrasta. Zaleca się nawożenie 5 razy w czasie okresu wegetacyjnego po skoszeniu i zgrabieniu skoszonej trawy. Nawożenie częstsze jest polecane jedynie, jeżeli trawnik jest często użytkowany. Poza nawożeniem warto dbać również o ręczne pozbywanie się chwastów.