Jak uzupełnić ubytki na trawniku?

Opiekun artykułu: buziaczek
Advertising
Jak uzupełnić ubytki na trawniku?

Jak uzupełnić ubytki na trawniku?

Gdy nadejdzie wiosna i stopnieje śnieg, często okazuje się, że nasz z trudem wypielęgnowany w poprzednim sezonie trawnik nie przedstawia się najlepiej. Pojawiły się nierówności oraz miejsca pozbawione trawy. Nie znaczy to jednak, że nie można trawnika uratować. Proste czynności pielęgnacyjne przywrócą mu urodę i znowu będziemy mogli się cieszyć widokiem równo przyciętej trawy. Jak uzupełnić ubytki na trawniku, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Na początek – porządki

    Na początek – porządki

    Aby należycie ocenić stan trawnika po zimie, przede wszystkim należy go posprzątać. Używając grabi, które nie zniszczą osłabionej po zimie powierzchni trawnika, starannie usuwamy wszystkie śmiecie – opadłe z drzew liście, gałązki drzew, kawałki kory i tym podobne. Grabie, którymi powinniśmy się posłużyć, mają wachlarzowaty kształt i są sprężyste – działają bardziej jak szczotka do zamiatania i nie kaleczą trawnika. Gdy usuniemy już wszystkie pozostałości po zimie, możemy dokładnie ocenić, w jakim stanie jest nasz trawnik.

  • Wyrównujemy powierzchnię

    Powierzchnia naszego trawnika powinna być równa, a po zimie na ogół tak nie jest. Szczególnie starannie trzeba zająć się wszelkimi dołkami i wgłębieniami. Na skutek gromadzenia się tam wody trawa mogła ulec uszkodzeniu i powstały łysiny. Jeśli nie wyrównamy powierzchni, sytuacja będzie się powtarzać. Trzeba dosypać ziemi w takich miejscach, a trawnik zwałować. Dzięki temu uzyskamy równą i stabilną powierzchnię.

  • Kretom dziękujemy

    Kretom dziękujemy

    Jeden z bardziej przykrych widoków dla osoby, która z pasją dba o swój ogród, to kretowiska na wypielęgnowanym starannie trawniku. Kopczyki ziemi należy rozgarnąć i ugnieść, by wyrównać powierzchnię. Podczas wałowania trawnika zostanie ona wyrównana ostatecznie i utwardzona. W miejscach, gdzie były kretowiska, można umieścić preparat odstraszający krety. Następnie trzeba uzupełnić ubytki darni.

  • Gdy zaatakowała pleśń śniegowa

    Trawy porażonej przez pleśń śniegową trzeba się pozbyć. Należy ją starannie wygrabić, tak by wszystkie chore rośliny zostały usunięte. Potem dopiero możemy uzupełnić ubytki.

  • Napowietrzanie i wertykulacja

    Napowietrzanie i wertykulacja

    Napowietrzanie i wertykulacja to dwa podstawowe zabiegi, które mogą przywrócić trawnikowi ładny wygląd. Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. Dzięki tym zabiegom podłoże zostanie spulchnione, powietrze uzyska dostęp do korzeni traw, a z powierzchni trawnika pozbędziemy się porastającego go po zimie mchu oraz warstwy sfilcowanej darni. Po zabiegu trawa będzie przerzedzona, ale wkrótce odrośnie i będzie silna i zdrowa. Należy pamiętać o starannym wygrabieniu trawnika po wertykulacji i wyrównaniu powierzchni.

  • Uzupełnianie ubytków za pomocą darni

    Uzupełnianie ubytków za pomocą darni

    Uzupełnianie ubytków za pomocą darni jest metodą bardzo prostą i skuteczną, gdyż łysiny znikają natychmiast. Nie można jednak naprawić w ten sposób dużych powierzchni, na przykład zaatakowanych przez choroby. Nieduże ubytki wypełniamy darnią wyciętą z innego, mniej widocznego miejsca, przykładowo spod krzewu czy drzewa. Darń dociskamy starannie i podlewamy. Naprawiony fragment będzie niewidoczny.

  • Dosiewanie trawy

    Dosiewanie trawy

    Gdy ubytki są duże, trzeba wysiać na nowo trawę. Powinna to być ta sama mieszanka, której użyliśmy przy zakładaniu trawnika, by naprawiony fragment się nie wyróżniał. Podłoże należy wygrabić, wysiać mieszankę i przysypać cienką warstwą ziemi, a następnie zwałować i podlać. Uzupełnienia należy starannie pielęgnować. Po jakimś czasie różnice między starą i nową trawą przestaną być widoczne.