Kwietniowe prace ogrodowe – porady i wskazówki

Opiekun artykułu: danek
Advertising
Kwietniowe prace ogrodowe – porady i wskazówki

Kwietniowe prace ogrodowe – porady i wskazówki

Chociaż już w marcu można rozpocząć pewne prace w ogrodzie, dopiero kwiecień pozwala zająć się w pełni własnym ogródkiem. Dni są dłuższe, cieplejsze, zazwyczaj nie pojawiają się już przymrozki, więc posadzone rośliny są bezpieczniejsze. Żeby nie wykonać pewnych prac za wcześnie, a innych zbyt późno, najlepiej zapoznać się z tym, które powinny zostać wykonane wraz z nadejściem kwietnia.

Advertising
Advertising
  • Wysiewanie nasion

    Wysiewanie nasion

    Kwiecień to dobry moment do rozpoczęcia siewu nasion roślin jednorocznych. Ziemia nie jest już zmarznięta, łatwiej ją przygotować pod wysiew, spulchnić i przygotować na przyjęcie ziaren. Do roślin, których ziarna można siać, należą przede wszystkim: maciejka, groszek pachnący oraz nagietek. Warto zadbać o to, aby w miejscu, w którym zostaną wysiane, temperatura nie przekraczała 15 stopni Celsjusza.

  • Porządkowanie ogrodu

    Już w marcu można poczynić pierwsze porządki w ogródku, jednak w kwietniu można dodatkowo się rozpędzić. Warto sprzątnąć wszystkie pozostałe na trawniku liście, zagrabić zarówno je, jak i inne odpadki. Zebrać opadające rośliny oraz przyjrzeć się wszystkim drzewom oraz krzewom w celu obejrzenia ewentualnych zniszczeń, jakich dokonała zima. Gałęzie, zwłaszcza zniszczone lub chore, należy przyciąć. Dotyczy to zarówno drzew, jak i krzewów. W przypadku krzewów warto wyciąć część gałązek z wnętrza, dzięki czemu więcej światła zacznie wpadać do środka i wzrost młodych pędów będzie aktywniejszy.

  • Urządzanie trawnika

    Urządzanie trawnika

    W kwietniu warto rozpocząć urządzanie trawnika, zarówno małego, jak i większego. Na początku należy przekopać ziemię na głębokość 10 – 15 centymetrów. W trakcie przekopywania trzeba usunąć wszystkie zbędne elementy – korzenie, kamienie, ewentualne śmieci oraz inne rzeczy zbędne na trawniku i przeszkadzające trawie. Do spulchnionej ziemi dodaje się nawóz, miesza go z nią i spłaszcza nieco przekopane grudki. Na tak przygotowanym podłożu możliwe jest wysianie nasion. Warto przesiać je grabiami razem z ziemią lub pokryć cały trawnik cienką warstwą torfu.

  • Nawożenie gleby

    Po zimie gleba potrzebuje odświeżenia nie tylko poprzez przekopanie jej, ale również poprzez nawożenie. Zanim posadzi się kwiaty bądź inne rośliny, warto dodać do niej nawozu. Może to być nawóz naturalny albo zakupiony w sklepie ogrodniczym. Dobrze jest dostosować go do roślin, które mają być uprawiane na danym kawałku ziemi.

  • Przystosowanie roślin

    Przystosowanie roślin

    Dłuższe i cieplejsze kwietniowe dni to czas, kiedy kwiaty doniczkowe oraz przechowywane w skrzynkach w piwnicy mogą być powoli wystawiane na zewnątrz. Pozwala im to na zaaklimatyzowanie się w otoczeniu, przyzwyczajenie do świeżego powietrza i temperatury. Dzięki powolnemu przechodzeniu z piwnicy do ogrodu rośliny lepiej kwitną.