Zasady sadzenia czarnej porzeczki
Zasady sadzenia czarnej porzeczki
Krzewy czarnej porzeczki dają wyjątkowo smaczne owoce – ciemne, soczyste, doskonałe zarówno do ciast, jak i do soków, które mają działanie lecznicze. Porzeczki z powodzeniem można zakupić na targu, gdy jest na nie sezon, jeśli jednak ma się kawałek własnego ogródka dobrze jest pomyśleć o sadzeniu własnych krzaków. Będą nie tylko dostarczały owoców, lecz ozdobią teren wokół domu.
Czas sadzenia porzeczek
Początek wiosny, kiedy rozpoczyna się pierwsze prace porządkowe w ogrodzie, wcale nie jest za późnym terminem na sadzenie. Krzaczki czarnej porzeczki można sadzić właśnie wczesną wiosną albo jesienią, na przełomie października i listopada. Oba okresy są korzystne dla sadzonek.
Miejsce dla porzeczek
Gdy już wybierze się termin sadzenia, można przejść do wyboru miejsca, ponieważ porzeczki nie powinny rosnąć w pierwszym lepszym zakątku ogródka. Najlepiej sprawdzi się miejsce otwarte i dobrze nasłonecznione, które pomoże roślinie rosnąć. Zacienione miejsce sprawi, że krzew będzie marny, a owoce – o ile się pojawią – nie będą soczyste.
Gleba dla porzeczek
W wybranym miejscu niezbędna jest również dobra gleba, która pozwoli na udane zbiory oraz dobry rozwój krzaków. Najlepsza będzie ziemia przepuszczalna i żyzna. Przed zasadzeniem warto nawieźć ją obornikiem albo przynajmniej przekopać ziemię, aby dodatkowo ją spulchnić i napowietrzyć, co doda jej niezbędnych składników mineralnych.
Sadzenie czarnej porzeczki
Gdy ziemia jest już gotowa, można przejść do sadzenia czarnej porzeczki. Przygotowane krzewy – można je z powodzeniem zakupić w sklepach ogrodniczych – należy sadzić w odległości 1,5 m od siebie. Dzięki temu każdy będzie miał dużo miejsca na wzrost, zarówno korzeni, jak i gałęzi. Okolice wokół krzaków najlepiej ściółkować, co nie pozwoli na rozrastanie się chwastów.
Pielęgnacja czarnej porzeczki
Po zasadzeniu krzewów trzeba je również odpowiednio pielęgnować. Dotyczy to przede wszystkim przycinania oraz podlewania.Należy zapewnić krzakom odpowiednią dawkę wilgoci, dbając o to, żeby gleba wokół nich była wilgotna, lecz nie nadmiernie nasiąknięta wodą. To mogłoby prowadzić do gnicia korzeni.Przycinanie powinno nastąpić dopiero po 3 – 4 latach od zasadzenia, kiedy porzeczki będą już dobrze wyrośnięte. Wcześniej podcinać można jedynie krzyżujące się gałęzie.