Zapobieganie nowotworowi prostaty

Opiekun artykułu: mateussz
Advertising
Zapobieganie nowotworowi prostaty

Zapobieganie nowotworowi prostaty

Tak, jak kobiety powinny dbać o piersi i zapobiegać związanym z nimi chorobom, tak mężczyźni powinni dbać o prostatę. Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób, jakie dotykają panów na całym świecie. Kraj pochodzenia ani rasa nie mają wpływu na zmniejszenie i zwiększenie ryzyka, nowotwór może pojawić się u każdego, a jeśli miało się w rodzinie przypadki zachorowania, jest się podwójnie narażonym. Z tego powodu warto zapobiegać jego rozwojowi, żeby długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Advertising
Advertising
  • Badania profilaktyczne

    Badania profilaktyczne

    Pierwszym krokiem w zapobieganiu rozwojowi raka prostaty są regularne badania. Każdy mężczyzna, który przekroczył 45 lat, powinien raz do roku odwiedzić urologa. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, jednak doświadczony lekarz nie sprawi pacjentowi bólu, za to wyczuje, jeśli z gruczołem będzie działo się coś niepokojącego. Powiększenia, zmiany, nieregularności są pretekstem do tego, żeby zbadać prostatę dokładnie. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, w czasie wizyty często dostaje się skierowanie na badanie USG prostaty oraz badanie moczu. Pozwala to na wykluczenie dodatkowych chorób, których nie można wyczuć w czasie badania.

  • Zdrowa dieta

    Zdrowa dieta

    Jadłospis bywa niedoceniany w zapobieganiu wystąpieniu raka prostaty, a jest bardzo ważny, żeby odsunąć od siebie ryzyko zachorowania. Zamiast tłustych potraw obciążających organizm należy dostarczać ciału więcej pokarmów pochodzenia roślinnego. Powinno się jeść warzywa i owoce przynajmniej 5 razy dziennie, unikać czerwonego mięsa oraz włączyć do diety produkty zbożowe, zwłaszcza płatki kukurydziane i owsiane. Zawarty w nich błonnik potrafi rozbijać związki, które mogą przekształcić się w komórki rakowe. Płatki można jadać codziennie albo minimum raz w tygodniu pełną miskę, dodatkowo polaną miodem. Warto jeść również produkty bogate w witaminę C, gdyż jest ona skutecznym przeciwutleniaczem rozbijającym wolne rodniki.

  • Aktywność fizyczna

    Aktywność fizyczna

    Nie bez znaczenia jest regularna aktywność fizyczna. Siedzenie przy biurku, przed komputerem, wylegiwanie się na kanapie sprawiają, że krążenie krwi jest słabsze. Słabo ukrwione narządy mają problemy z poprawnym funkcjonowaniem i prowokują rozwój choroby. Żeby tego uniknąć, warto zmobilizować się do codziennego spaceru lub biegania. Jeżeli nie jest się wielbicielem tego rodzaju aktywności, równie dobry będzie rower albo basen. Warto przygotować się odpowiednio do ćwiczeń i zadbać o ubranie, które będzie jednocześnie wygodne i przepuszczające powietrze. Ciasne spodenki i nadmierne pocenie się w okolicy narządów płciowych również nie sprzyja ich zdrowiu. Inną formą aktywności fizycznej, która pozwala zapobiegać rakowi prostaty, jest regularne uprawianie seksu. Najlepiej przynajmniej 3 razy w tygodniu.

  • Brak używek

    Brak używek

    Palenie papierosów i spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, przyczynia się do rozwoju nowotworu prostaty. Z troski o swoje zdrowie lepiej zrezygnować z palenia papierosów i ograniczać trunki, zwłaszcza mocne. Wypicie alkoholu okazyjnie nie czyni w organizmie takich szkód jak picie codziennie albo kilka razy w tygodniu. Niektóre rodzaje wina są nawet polecane jako pomocne w zapobieganiu nowotworom, w tym czerwone wino, jednak jedna lampka w weekend całkowicie wystarcza. Pozbywając się używek w codziennym życiu łatwiej dbać o siebie, zdrowie i kondycję seksualną.