W jaki sposób leczyć chrapanie?
W jaki sposób leczyć chrapanie?
Chrapanie zdarza się od czasu do czasu każdemu. Jednak jeśli jest to conocny problem, staje się szkodliwy dla zdrowia i należy go leczyć. Stanowi on nie tylko kłopot dla osoby, która chrapie i tym samym jakość jej snu jest gorsza, ale i dla osób, które śpią w jej towarzystwie. W efekcie dwie osoby są niewyspane, zmęczone i sfrustrowane, co może negatywnie rzutować na życie codzienne.
Odpowiednia pozycja
Chrapanie nie musi być od razu związane z chorobą układu oddechowego. Czasami wynika ze złej pozycji ciała w czasie snu. Najbardziej prowokuje do chrapania spanie na plecach. W takim ułożeniu język opada lekko do tyłu, powodując rozchylenie się ust. Zwęża się przy tym kanał gardłowy i kanał nosogardła, przez co powietrze nie przechodzi przez górne drogi oddechowe z odpowiednią swobodą. Powoduje to uciążliwe chrapanie o różnym stopniu natężenia. Żeby temu zapobiec, warto zmienić pozycję i zamiast na wznak, położyć się na boku. W takiej pozycji oddech jest swobodniejszy, a wygodny materac pozwala odpowiednio odpocząć.
Pilnuj wagi
Nadwaga nie jest dobra dla żadnej części ciała i może powodować różnego rodzaju schorzenia oraz choroby. W tym – chrapanie. Jest to związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej w górnym rejonie ciała: na szyi, na brzuchu, na klatce piersiowej. Powoduje ona uciskanie układu oddechowego, łącznie ze zmniejszeniem się objętości klatki piersiowej. Im mniej powietrza można nabrać w płuca, tym częściej pojawia się chrapanie. W związku z tym, jeżeli posiada się zbyt duża ilość nadprogramowych kilogramów i jednocześnie chrapie się, można w nadmiarze tłuszczu upatrywać powody tego. Najlepiej zmotywować się wówczas do zmiany stylu żywienia i zrezygnować z tego, co tuczące. Z każdym kolejnym kilogramem chrapanie będzie mniej odczuwalne.
Przygotowana sypialnia
Nie powinno się po prostu wchodzić do sypialni i kłaść do łóżka. Jest to pomieszczenie, w którym należy wypoczywać, a źle przygotowane może doprowadzić do chrapania. Żeby zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się, należy utrzymać w pokoju temperaturę w przedziale 18 – 21 stopni Celsjusza, natomiast dobra wilgotność nie powinna przekraczać 60%. Można to uzyskać poprzez wietrzenie sypialni przed snem oraz nieodkręcanie kaloryferów na maksymalne grzanie. Jeśli powietrze w sypialni będzie suche, wyschnie również śluzówka nosa, a to prowadzi do chapania.
Wizyta u lekarza
Gdy pomimo spania na boku, wietrzenia sypialni i dobrej diety chrapanie nadal pojawia się lub staje się coraz intensywniejsze, konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa. Przewlekłe chrapanie bywa często spowodowane problemami z krzywą przegrodą nosową, z polipami w nosie, a także z powiększonymi migdałkami. Wszystko to ma wpływ na sposób oddychania oraz na pojawianie się chrapania, kiedy zmieni się pozycję ze stojącej i siedzącej na leżącą. Zazwyczaj wystarczą niewielkie zabiegi, które niwelują objawy – wycięcie polipów czy migdałków. Przerost migdałków to częsta przyczyna chrapania u dzieci, więc im wcześniej się ją zauważy, tym lepiej. Wycięte polipy mogą nawracać po jakimś czasie, jednak ich usuwanie jest proste i wykonywane w znieczuleniu.