W jaki sposób dbać o złoto?

Opiekun artykułu: lorra
Advertising
W jaki sposób dbać o złoto?

W jaki sposób dbać o złoto?

Większość z nas ma w domu złotą biżuterię, pierścionki, kolczyki. Często są to rzeczy przekazywane z pokolenia na pokolenie, więc liczące sobie wiele lat. Nic dziwnego, że z czasem brudzą się i nie wyglądają już tak dobrze, jak powinny. Jednak nie trzeba ich oddawać do czyszczenia do jubilera ani skazywać na straty. Wystarczy kilka domowych sposobów, żeby złoto wyglądało jak nowe.

Advertising
Advertising
 • Kąpiel z mydłem

  Kąpiel z mydłem

  Mydło, które każdy z nas ma w domu, jest podstawowym środkiem do czyszczenia złotej biżuterii lub innych przedmiotów wykonanych z tego metalu. Należy przygotować kąpiel mydlaną z dużą ilością mydła i zamoczyć w niej złote przedmioty. Dobrze jest zostawić je w wodzie przynajmniej na kilka minut (od 5 do 15), a następnie miękką szczoteczką delikatnie czyścić. Lepiej nie używać do tego typowej, twardej szczoteczki do zębów, ponieważ na metalu mogą pozostać rysy.

 • Proszek do pieczenia

  Choć może to być zaskoczeniem, proszek do pieczenia nadaje się nie tylko do ciast, ale również do czyszczenia złota. Wystarczy go wymieszać z wodą i tak przygotowaną pastą pokryć złoto, przecierając je jednocześnie delikatną szmatką. Samo przecieranie również należy wykonywać z wyczuciem ze względu na ewentualne urazy, jakie mogą pozostać na metalu. Po wyczyszczeniu biżuterii takim specyfikiem trzeba ją przemyć ciepłą wodą i wytrzeć. Od razu będzie można zauważyć znaczącą zmianę wyglądu i przywrócenie blasku poszarzałym dotąd przedmiotom.

 • Cebulowy sposób

  Cebulowy sposób

  Cebula nie musi służyć tylko do jedzenia. Jej sok to nie tylko zdrowie, ale możliwość wyczyszczenia zabrudzeń ze złotych przedmiotów. Istnieją dwa sposoby jej wykorzystania. Jednym jest namoczenie szmatki w soku z cebuli i przecieranie pierścionków lub naszyjników, innym jest nacieranie cebulą brudnych przedmiotów albo ich elementów. Ze względu na nieprzyjemny zapach, który może pozostać, najlepiej przemyć je potem ciepłą wodą.

 • Popiół papierosowy

  Szkodliwości papierosów trudno zaprzeczyć, jednak popiół papierosowy może się przydać, jeżeli planuje się czyszczenie złotych przedmiotów, które ma się w domu. Trzeba przygotować w tym celu mieszankę wody i popiołu papierosowego. Nie może być ona zbyt płynna, ponieważ będzie się rozlewać za mocno, jednak musi mieć konsystencję, która pozwala na naniesienie jej na szmatkę i pocieranie nią biżuterii lub innych elementów. Wystarczy kilka minut, żeby zobaczyć różnicę, a efektem będzie można cieszyć się przez długi czas.

 • Ocet i spirytus

  Właściwości czyszczące spirytusu i octu znane są już od dawna, więc nic dziwnego, że działają również na złoto. Nie należy ich używać bezpośrednio na metal, lecz wymieszać z wodą, nanieść na szmatkę i dopiero wtedy przecierać pierścionki oraz inne dodatki. Efekt pojawia się szybko i w razie potrzeby można go bez problemu powtarzać.

X