Co warto wiedzieć o piercingu?
Co warto wiedzieć o piercingu?
Kolczyki to moda, która nie przemija od wieków. Najczęściej takie ozdoby pojawiają się w uszach, lecz nie jest to reguła. Popularnością cieszy się przekłuwanie innych części ciała, np. nosa, języka, sutków, pępka i to nie tylko u osób młodych, lecz również starszych. Jest to małe szaleństwo oraz wyrażenie siebie, jednak zanim wejdzie się do salonu oferującego przekłuwanie, warto wiedzieć o piercingu kilka rzeczy.
Wygląd kolczyka
Zanim przejdzie się do czynów, niezbędne jest zdecydowanie się nie tylko na wygląd kolczyka, ale również na to, jaką funkcję ma spełniać. Czy ma podkreślić kobiecość, męskość, dodać elegancji i szyku, czy być niespodzianką w miejscach bardziej intymnych, a może szokować miejscem oraz kształtem?
Wizyta u lekarza
Po podjęciu decyzji, które miejsce ciała ma być przekłute, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby otrzymać dodatkowe informacje. Dotyczą one przede wszystkim tego, z czym wiąże się przekłucie danego miejsca, jakie może mieć konsekwencje, zarówno tuż po przekłuciu, jak i później. Jednocześnie można dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do przekłucia danej części ciała, co pozwoli na ewentualną weryfikację decyzji.Od lekarza można usłyszeć, że wykonanie kolczyka, niezależnie od miejsca, powoduje przerwanie ciągłości skóry oraz wprowadzenie i pozostawienie w niej ciała obcego. Siłą rzeczy może to – ale nie musi – doprowadzić do infekcji. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy przekłuwanie jest wykonywane w niedostatecznie sterylnych warunkach.
Dobry salon piercingu
Jeżeli informacje uzyskane od lekarza nie zniechęciły do zabiegu, kolejnym krokiem jest wybranie salonu piercingu. Powinno to być przede wszystkim miejsce zapewniające odpowiednią sterylność wykonywanego zabiegu. Nie jest on zazwyczaj bardzo czasochłonny, jednak nieodpowiednie warunki mogą doprowadzić do infekcji.
W dobrym salonie obsługa ma doświadczenie w przebijaniu różnych miejsc, jak również wykonuje to odpowiednim sprzętem, zmniejszającym ryzyko ewentualnego zakażenia.
Środki kosmetyczne
Po zabiegu warto przemywać przekłute miejsce środkami pielęgnacyjnymi, które będą odkażać i czyścić. Może to być zwykła sól fizjologiczna, ale jeżeli ma się wrażliwą skórę, warto kupić antybiotyk w kremie i pielęgnować przekłute miejsce przez miesiąc.
Wymiana kolczyka
Jeśli na początku przekłuwania nie ma się własnego kolczyka, specjalista od piercingu włoży własny, wliczony w cenę. Nie należy go wyjmować, póki rana całkiem się nie zagoi. Po miesiącu można wymienić go na dowolny kolczyk przeznaczony do przekłutego miejsca.