Co powinno się wiedzieć o czyszczeniu złotej biżuterii?
Co powinno się wiedzieć o czyszczeniu złotej biżuterii?
To oczywiste, że chcielibyśmy, aby nasze pierścionki, łańcuszki i bransoletki zawsze były piękne i błyszczące. Ponieważ jednak biżuteria, którą nosimy, brudzi się, trzeba ją odpowiednio konserwować. Bardzo ważne jest, by złoto odpowiednio czyścić. W przypadku silnych zabrudzeń lub cennych wyrobów warto skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia złota albo oddać biżuterię do specjalisty. Na ogół jednak możemy poradzić sobie sami, używając sprawdzonych domowych sposobów.
Bardzo łatwo można wyczyścić złotą biżuterię za pomocą szminki do ust.
Od czego zacząć?
Najprostszym sposobem, od którego powinniśmy zacząć czyszczenie naszej biżuterii, jest umycie jej wodą z mydłem. W ten sposób usuniemy większość zabrudzeń, a być może nawet wszystkie i po starannym osuszeniu nasze ozdoby będą jak nowe. Należy pamiętać, by nie używać do mycia złotych przedmiotów ostrych zmywaków czy szczotek o twardym włosiu, ponieważ mogłyby one zarysować powierzchnię metalu. Najlepiej posłużyć się szmatką, gąbką albo szczoteczką do zębów o miękkim włosiu.
Oczyszczająca kąpiel
Jeśli pomimo starannego umycia biżuterii wodą z mydłem nadal nie jest ona w pełni czysta i błyszcząca, warto przygotować oczyszczającą kąpiel. Można to zrobić na kilka sposobów. Do miseczki wlewamy ciepłej wody, rozpuszczamy w niej trochę mydła, dodajemy sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia i wkładamy złote przedmioty. Taką kąpiel można przygotować także z dodatkiem soku z cytryny albo octu. Bardzo skuteczna jest również kąpiel w wodzie sodowej z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Inna metoda polega na włożeniu biżuterii na godzinę do benzyny. Na koniec należy ozdoby starannie wytrzeć do sucha miękką ściereczką.
Oczyszczający kompres
Złote wyroby można także oczyścić, przecierając je wacikiem z nałożonym odpowiednim preparatem. Wacik przykładamy na pewien czas do czyszczonej powierzchni, a następnie delikatnie usuwamy zabrudzenia. Do czyszczenia złota możemy wykorzystać ocet, sok z cytryny oraz sok z cebuli. Pozostawiamy przedmiot z nałożoną substancją na kilka godzin, a następnie staranie myjemy wodą i suszymy. Złotą biżuterię można także przetrzeć pastą z wody i sody (lub proszku do pieczenia), spirytusem albo benzyną. Skutecznym środkiem jest także popiół z papierosów.
Jak wykorzystać sól?
Nie jest wskazane czyszczenie złotych wyrobów grubą solą, której kryształki mogłyby zarysować powierzchnię. Można jednak przygotować oczyszczającą kąpiel. Dno naczynia należy wyłożyć folią aluminiową, wlać wodę z dodatkiem soli i włożyć biżuterię. Złoto pozostawiamy w takiej kąpieli na pewien czas, na przykład na noc. Następnie wyjmujemy, płuczemy starannie i suszymy. Złote przedmioty można także włożyć do słoika z drobną solą i potrząsać. Sól usunie zanieczyszczenia i ozdoby będą jak nowe.