Uprawa i pielęgnacja rozmarynu

Opiekun artykułu: kowalh
Advertising
Uprawa i pielęgnacja rozmarynu

Uprawa i pielęgnacja rozmarynu

Rozmaryn jest jednym z najbardziej znanych ziół wykorzystywanych w kuchni. Można go albo kupować, albo zdecydować się na samodzielną uprawę na własne potrzeby. Nie jest do bardzo trudne zadanie, chociaż wymaga uwagi i właściwego postępowania, jak zawsze, gdy roślina ma się rozwijać dobrze i zdrowo.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko dla rozmarynu

    Stanowisko dla rozmarynu

    Pachnące ziele, jakim jest rozmaryn, lubi miejsca nasłonecznione. Wiosną i latem – kwitnie od maja do lipca – może spokojnie stać na balkonie albo tarasie, wystawiony na promienie słoneczne, chociaż przy wyjątkowych upałach nie należy go narażać i trzeba mu znaleźć bardziej zacienione miejsce. Warto również zadbać, aby miejsce, w którym stoi doniczka z rozmarynem, było osłonięte od wiatru, dzięki czemu nie dojdzie do połamania się gałązek ani liści. Przymrozki oraz zima wymagają poświęcenia rozmarynowi większej uwagi, ponieważ nie lubi on przesadnego chłodu. Najlepiej zabrać go wówczas z balkonu i przenieść do domu, do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 9 stopni Celsjusza.

  • Korzystne podłoże

    Korzystne podłoże

    W przypadku rozmarynu nie trzeba martwić się, że ziemia musi być wysokiej jakości lub być specjalną mieszanką, trudną do znalezienia w sklepach. Rozmarynowi wystarczy uboga ziemia, która jest sucha, ale zasobna w wapno. Dla uzyskania lepszego efektu wzrostu można nawozić roślinę. Żeby przyniosło to dobre efekty, nawożenie powinno się zacząć na początku wiosny i zakończyć wraz z latem. Najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne, bogate w liczne składniki niezbędne roślinom.

  • Podlewanie

    Podlewanie

    Rozmaryn nie wymaga częstego podlewania, gleba nie musi być stale wilgotna, jednak nie wolno dopuścić do wyschnięcia korzeni. Wyjątkiem są jedynie bardzo młode rośliny, które wymagają stale wilgotnej ziemi. Gdy chce się rozmnożyć rozmaryn, również należy go przez jakiś czas – do puszczenia pędów – trzymać w słoiku lub szklance z wodą, jednak są to jedyne chwile, kiedy roślina ta potrzebuje jej więcej.

  • Pielęgnacja rozmarynu

    Pielęgnacja rozmarynu

    Aby rozmaryn nie tylko dobrze rósł, ale i ładnie wyglądał, trzeba o niego dbać, nie tylko podlewaniem. Po przekwitnięciu należy przyciąć roślinę o 1/3 jej aktualnej wysokości. Dzięki temu w następnym roku będzie zdolna do wypuszczania nowych pędów. Na zimę musi być przenoszona do pomieszczenia i w nim pielęgnowana. Dodatkowo, każdego roku z nadejściem wiosny rozmaryn powinien być przesadzony do nowych doniczek, pełnych świeżej ziemi. Spowoduje to, że będzie on dobrze rósł, korzenie będą miały więcej miejsca i tym samym będzie lepiej się prezentował.

  • Zastosowanie rozmarynu

    Roślina jest używana przede wszystkim w kuchni, jako dodatek do potraw. Wykorzystuje się głównie liście, świeże albo suszone. Można nim doprawić zupy, sosy, sałatki. Jego zaletą jest nie tylko poprawianie smaku, ale również wspomaganie odporności i systemu trawiennego. Dodawany do kąpieli, np. w postaci olejku, działa uspokajająco i rozluźniająco.