Domowa uprawa pietruszki – podstawowe zasady
Domowa uprawa pietruszki – podstawowe zasady
Pietruszka, zarówno jej korzeń, jak i natka to niezwykle zdrowe warzywa. Włączenie go do codziennej diety przynosi bardzo dobre efekty dla zdrowia i dla urody. Można kupować ją w sklepie albo wyhodować samodzielnie, w doniczce na własnym parapecie.
Roślina do sadzenia
Do wyhodowania własnej roślinki niezbędna jest dobra sadzonka. Można ją znaleźć na targu warzywnym. Lepiej tam niż w supermarketach, ponieważ jest zdrowsza i zazwyczaj dorodniejsza. Jednocześnie należy pamiętać, aby wybierać taką pietruszkę, u której widać już zielone listki.
Sadzenie pietruszki
Wybierając pietruszkę do zasadzenia, warto zwrócić również uwagę na to, żeby korzeń był dorodny. Im większy, tym większe szanse na posiadanie dużej ilości natki, którą będzie można wykorzystywać przez dłuższy czas. Można zasadzić cały korzeń albo tylko część z listkami, odcinając od pietruszki 2 – 3 centymetry korzenia.
Doniczka dla pietruszki
Korzeń lub kawałki korzenia trzeba zasadzić w doniczce, tak żeby listki wystawały ponad ziemię. Sam korzeń powinien być przysypany ziemią, najlepiej żyzną i dobrze odżywioną, chociaż z powodzeniem nada się ziemia ogrodnicza, którą stosuje się do kwiatków pielęgnowanych na balkonie. Jeżeli posiada się szerszą doniczkę, warto ją wykorzystać i zasadzić kilka pietruszek obok siebie.
Nasłonecznienie
Jeśli rozpoczyna się uprawę wiosną lub latem, wówczas bez wahania powinno się wystawić doniczkę z pietruszką na balkon, na którym jest dużo słońca, albo na nasłoneczniony parapet. Dzięki temu pietruszka będzie nie tylko szybciej rosła, ale będzie smaczniejsza od hodowanej całkowicie w warunkach domowych. Jednak jeśli jest zima lub późna jesień i niemożliwe jest wystawianie na zewnątrz, można pozostawić pietruszkę na ciepłym parapecie.
Podlewanie pietruszki
Tuż po zasadzeniu pietruszki należy podlać ją obficie. Nie powinna być sucha i w późniejszym okresie, jednak należy pamiętać, że przesadna wilgoć również będzie szkodliwa. Z tego powodu lepiej podlewać nieznacznie, z wyczuciem, czekając na wzrost natki, która powinna rozwinąć się po 1 – 2 tygodniach.
Ścinanie natki
Gdy natka urośnie i rozrośnie się, można zacząć ją wykorzystywać do różnych dań, zup i sałatek. Warto pamiętać, że nie trzeba ścinać jej tuż przy korzeniu, lecz wyżej. Dzięki temu będzie stopniowo rozrastała się i robiła bardziej bujna niczym mały krzaczek.