Jak suszyć i przechowywać zioła?
Jak suszyć i przechowywać zioła?
Suszenie to jedna z metod, dzięki której możemy cieszyć się cennymi właściwościami ziół, pomimo że nie są one świeżo zerwane. Na uwagę zasługuje fakt, że prawidłowo wysuszone zioła nie ulegają fermentacji, nie pleśnieją, a ich substancje czynne pozostają niezmienione przez długi okres prawidłowego przechowywania. Większość z nas nie wyobraża sobie życia, a przede wszystkim swojej kuchni bez ziołowego uzupełnienia. Aby jednak cieszyć się nimi przez cały rok, przydaje się stosowna wiedza na temat ich przechowywania, o czym w artykule.
Kika słów o suszeniu ziół
Zanim będziemy suszyć nasze starannie wyhodowane zioła, należy im się prawidłowe sortowanie. Odrzucamy więc zbyt długie części, czyli szypułki kwiatowe, liściowe ogonki czy zdrewniałe łodygi. Koniecznie należy odrzucić również wszelkie uszkodzone fragmenty roślin lub widocznie porażone przez szkodniki. Dobrze jest przepłukać je w wodzie, a potem pozostawić do wyschnięcia na gazetach, ścierkach lub gazie. Po takim wstępnym suszeniu zioła wiąże się w małe bukieciki i poddaje głównemu suszeniu. Bukiety ziół można wieszać lub rozkładać na koszach i drewnianych deskach w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zioła suszymy w miejscach, których temperatura nie przekracza 35°C, są zacienione, przewiewne i nienarażone na nasłonecznienie. Zioła z reguły suszą się do dwóch tygodni. Jeżeli brak Ci czasu na powyższy zabieg, zioła możesz wysuszyć w piekarniku nagrzanym do około 30°C. Dobrze wysuszone zioła nie kruszą się całkowicie. Aby prawidłowo ocenić, czy zioła są wysuszone, wystarczy zbadać ich łodygi. Muszą one pękać podczas łamania. Kolejną istotną czynnością jest przełożenie liści lub całego suszu do szczelnych pojemników.
Inne sposoby obróbki ziół
Aby przez cały rok cieszyć się cennymi właściwościami i aromatem ziół, oprócz suszenia możemy je poddać również innym metodom konserwacji, do których należą:
* mrożenie ziół,
* zalewanie ziół octem lub oliwą,
* przechowywanie ziół w soli.
W przypadku mrożenia wykorzystuje się jedynie delikatne części ziół. Najpierw myje się je, obsusza z wody i sieka. Kolejno umieszcza w woreczkach lub pojemnikach do lodu i zamraża w zamrażalniku. Tak zakonserwowane zioła mają 9 miesięcy przydatności do spożycia, po tym czasie mogą stracić działanie swoich czynnych substancji oraz smak i zapach.Ziołowe zalewy to przede wszystkim metoda konserwacji dla pojedynczych pędów ziół. Oliwą lub octem winnym zalewa się je i odstawia na 4 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce.Jakie zioła, jaka konserwacja?
Bylicę, cząber, estragon, lawendę, majeranek, lubczyk, pietruszkę, miętę, szałwię, rozmaryn i tymianek suszymy. Do zamrożenia nadają się pietruszka, bazylia, szczypiorek, melisa, lubczyk, koper i kolendra. W zalewie z oliwy dobrze czuje się majeranek, lawenda, lebiodka, rozmaryn, hyzop, bazylia oraz szałwia. W occie jak ryba w wodzie czują się natomiast jedynie estragon, bazylia i koper.
Jak przechowywać zioła
Jak już wspomniałam, suszone zioła muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach, w suchym miejscu. Najlepiej do tego celu nadają się szklane słoiki z ciemnego szkła lub pojemniki ceramiczne i porcelanowe.