Jak sadzić i pielęgnować miętę?

Opiekun artykułu: emopunk
Advertising
Jak sadzić i pielęgnować miętę?

Jak sadzić i pielęgnować miętę?

Mięta to jedno z najbardziej popularnych ziół, które chętnie jest wykorzystywane zarówno jako środek leczniczy przy bólach żołądka, jak i jako napój orzeźwiający. Herbata z mięty lub herbata malinowa z dodatkiem liści mięty to idealne picie na gorące lato. Z tego powodu warto nie tylko kupować suszoną miętę, ale również rozpocząć jej uprawę w doniczce.

Advertising
Advertising
  • Sadzenie mięty

    Sadzenie mięty

    Mięta jest rośliną, którą można sadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kupienie już rozwiniętej sadzonki i przesadzenie jej do doniczki. Drugi sposób to sadzenie ziaren mięty. Wsypuje się je do doniczek lub skrzynek wypełnionych ziemią i pozostawia w ciepłym miejscu aż do momentu wykiełkowania zielonych sadzonek. Wysiewu lub sadzenia należy dokonać wiosną. Wtedy też należy zdecydować, czy ma to być mięte jednoroczna, czy wieloletnia. W przypadku zdecydowania się na wieloletnią trzeba wziąć pod uwagę, że zimą części mięty zamierają i potrzebują wówczas suchego miejsca o umiarkowanej temperaturze.

  • Miejsce dla mięty

    Miejsce dla mięty

    Żeby mięta dobrze rosła i nadawała się do użytku, musi mieć odpowiednie miejsce do wzrostu. Powinno być ono lekko zacienione, z rozproszonym światłem słonecznym, które będzie delikatnie grzało wrażliwe listki. Wystawienie rośliny na działanie mocnych promieni słonecznych szybko doprowadzi do żółknięcia liści oraz jej więdnięcia. W odpowiednim miejscu, w ogrodzie lub doniczce, powinna znaleźć się dobra ziemia dla mięty. Może to być zwykła ziemia ogrodowa wzbogacona piaskiem lub gliną. W przypadku sadzenia mięty w doniczce, na jej spodzie można ułożyć tzw. warstwę drenażową np. z drobnych kamieni, która nie pozwoli na gnicie korzeni.

  • Podlewanie mięty

    Podlewanie mięty

    Pachnąca mięta nie lubi przelewania wodą, jednak lubi jej dużą ilość. Z tego powodu ziemia w doniczce z nią nie może być sucha, gdyż szybko doprowadzi to do śmierci rośliny. Najlepiej podlewać ją 1 – 2 razy dziennie, bezpośrednio na ziemię, a nie na liście. Konieczne jest pamiętanie o tym zabiegu, ponieważ nawet jednodniowe zapomnienie o nawilżeniu rośliny może doprowadzić do przesuszenie bryły korzeniowej. Zbyt mała ilość wody wyraża się w żółknięciu liści lub ogólnym „oklapnięciu” rośliny, która przestaje wyglądać zdrowo i jędrnie. Liście w dotyku są suche i nie mają zbyt wiele aromatu.

  • Pielęgnacja mięty

    Pielęgnacja mięty

    Pielęgnowanie mięty polega przede wszystkim na doglądaniu stanu liści oraz kontroli ilości wody. Jeżeli ziemia jest wilgotna, a liście zdrowe i zielone, wszystko z uprawą w porządku, chociaż warto odrywać lub odcinać nadmiar pędów. Można przełożyć je do naczynia z wodą i wyhodować miętowe sadzonki lub odrywać listki i wrzucać do herbaty albo suszyć na zapas. Jednoroczna mięta nie wymaga nawożenia, chociaż nie jest to zakazane. Trzeba jedynie pamiętać o używaniu nawozów do rozcieńczania w wodzie, które są bezpieczniejsze dla pachnącego ziela.