Jakie są lecznicze właściwości bazylii?
Jakie są lecznicze właściwości bazylii?
Bazylię z łatwością można kupić w sklepie albo uprawiać samemu na balkonie w doniczce. Jest ona postrzegana przede wszystkim jako aromatyczne zioło, które idealnie nadaje się do pizzy, zapiekanek lub spaghetti, jednak poza walorami smakowymi bazylia ma zalety lecznicze. Warto znać je i wykorzystywać, ponieważ mogą okazać się przydatne w najmniej spodziewanych momentach.
Korzystna dla brzucha
Bazylia dodawana do potraw to bardzo dobry krok – im jej więcej, tym lepiej działa układ pokarmowy. Skorzystać mogą na jej właściwościach osoby chcące utrzymać wagę oraz odchudzające się. Zioło to ma zdolność poprawiania przemiany materii, co jest istotne w czasie diety, lecz nie tylko. Dobry metabolizm to dobre usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i czystsze ciało, bez uczucia ciężkości. Dodatkowo bazylia zapobiega skurczom żołądka, które mogą być bolesne, oraz poprawia przyswajanie się składników odżywczych i wydzielanie kwasów żołądkowych odpowiedzialnych za trawienie pokarmu.
Zdrowy układ nerwowy
Stres i napięcie to typowe przypadłości współczesnych czasów. Obie działają destrukcyjnie na zdrowie człowieka, dlatego najlepiej zmniejszać je i uspokajać układ nerwowy. Bazylia oraz olejek z bazylii doskonale się do tego nadają. Zjedzenie kilku listków bazylii albo wdychanie zapachu z roztartych liści powodują uspokojenie i złagodzenie napięcia nerwowego. Dzięki piciu herbat ziołowych z domieszką bazylii można walczyć z bezsennością, nadpobudliwością, a nawet stanami lękowymi. Dodawanie liści bazylii do porannych kanapek zapewnia większą odporność na stres dnia codziennego.
Zapalenie gardła
Ból gardła, pieczenie, drapanie to częsta jesienno-zimowa przypadłość. Chłodne powietrze szybko podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych i infekcja gotowa. Zamiast od razu biec do apteki, można skorzystać z właściwości bazylii, z której przygotowuje się płukankę na gardło. Należy 2 łyżki suszonych liści bazylii zalać 250 ml wody, a następnie zagotować w garnku postawionym na małym ogniu. Po zagotowaniu odcedzić z listków, odstawić do ostygnięcia, a następnie płukać mieszanką gardło. Wystarczy robić to 2 – 3 razy dziennie, żeby szybko poczuć różnicę.
Stawy i opuchnięcia
Opuchnięte stawy lub nogi, bóle stawów, reumatyzm to częsty problem, zwłaszcza u ludzi starszych, chociaż któraś z tych przypadłości może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. W takich sprawach również można wykorzystać zalety bazylii, która jest bardzo dobrym lekiem na opuchlizny wszelkiego rodzaju. Jedzenie kilku listków rośliny przez cały dzień zmniejsza ból oraz obrzęk. Gdy opuchliźnie nie towarzyszą inne schorzenia, bazylia dobrze zastępuje terapie farmakologiczne. Tak samo skutecznie działa przy urazach oraz kontuzjach mięśni i stawów. W takiej sytuacji najlepiej przygotować kompres z bazylii. Z naparu z 1 łyżeczki suszu zalać 1 szklanką wody i parzyć przez 10 minut. Następnie namacza się naparem gazę i przykłada do bolącego miejsca.