Sprawdzony sposób na sos żurawinowy

Opiekun artykułu: sara
Wymagany czas: 35 min.
Advertising
Sprawdzony sposób na sos żurawinowy

Sprawdzony sposób na sos żurawinowy

Jednym z przysmaków jesiennych jest żurawina, dodawana do sałatek, chrupana bez dodatków, dodawana do domowego chleba. Jest bardzo zdrowa, pełna witaminy C, dlatego zalecana jest w szczególnym okresie przejściowym między jesienią a zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby żurawinę wykorzystać również w inny sposób, mianowicie jako sos żurawinowy dobry jako dodatek do mięsa.

Advertising
Advertising
  • Potrzebne składniki spożywcze

    Potrzebne składniki spożywcze

    Żeby zrobić smaczny sos żurawinowy, potrzebne są odpowiednie składniki spożywcze, szczególnie świeże. Są to:

    * 300 g świeżej żurawiny,

    * 80 g cukru,

    * 1 jabłko,

    * 1/2 szklanki wina wytrawnego,

    * 3 goździki,

    * cynamon mielony.

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy

    Żurawinę przesypać na sitko. Dokładnie przepłukać pod zimną wodą, a następnie wrzucić do garnka o grubym dnie. Jabłko umyć i obrać ze skórki. Przekroić jabłko na pół, pozbywając się następnie gniazda nasiennego. Pokroić owoc na mniejsze kawałeczki i dorzucić je do żurawiny. Włączyć gaz pod garnkiem.

  • Krok drugi

    Krok drugi

    Do garnka z owocami wlać wino wytrawne, wrzucić goździki, wsypać cukier oraz szczyptę cynamonu. Zamiast cynamonu mielonego można użyć również laski cynamonowej przełamanej na pół, jednak mielona przyprawa jest mniej kłopotliwa. Zamieszać wszystko razem drewnianą łyżką.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci

    Całość składników gotować na małym ogniu i mieszać raz po raz, żeby nie doszło do przypalenia się przyszłego sosu. Przypalenie zepsułoby smak dodatku. Owoce żurawiny powinny zacząć się rozpadać, a sam sos gęstnieć. Gdy do tego dojdzie, można zdjąć garnek z pieca i odstawić do przestudzenia. Sos, stygnąc, zgęstnieje dodatkowo, ponieważ zawiera dużo sprzyjającej temu pektyny.Sos żurawinowy dobrze komponuje się przede wszystkim z mięsem, jednak można dodawać go również do grillowanego sera, np. do oscypków.