Sprawdzone sposoby na bóle pleców
Sprawdzone sposoby na bóle pleców
Bóle pleców potrafią być bardzo uciążliwe i promieniować na znaczny obszar ciała. Utrudniają siedzenie, leżenie, schylanie się i podnoszenie przedmiotów, dlatego trzeba im szybko przeciwdziałać. Mogą pojawić się zarówno od nadmiaru ruchu, jak i z powodu jego braku, dlatego warto znać więcej niż jeden sposób na rozluźnienie obolałych mięśni.
Kąpiel dla zdrowia
Na ból pleców, zwłaszcza wywołany wysiłkiem albo chorobą, dobrze działa ciepła kąpiel. Już sama ciepła woda przynosi ulgę, jednak z dodatkami jest jeszcze lepsza. W związku z tym, kiedy bolą plecy, należy uzupełnić wannę ciepłą wodą i wsypać 1/2 szklanki soli do kąpieli, soli morskiej albo 1 łyżkę olejku lawendowego.Sól doskonale masuje plecy, powoduje, że ból oraz zmęczenie stopniowo mijają, natomiast olejek lawendowy doskonale relaksuje. Ze względu na to, że stres również potrafi doprowadzić do bólu pleców, warto zapewnić sobie w wannie kompleksowy relaks, niczym w SPA.
Rozluźniający masaż
Bolące plecy to często plecy napięte, dlatego warto zaoferować im masaż rozluźniający. Można wykonać go samodzielnie albo poprosić bliską osobę, żeby pomogła. Jeśli ból jest długotrwały albo powtarza się bardzo często, warto skorzystać z usług profesjonalnego masażysty.W domowych warunkach warto masować się maścią z dodatkiem środków przeciwbólowych, maścią kamforową lub olejkami do masażu. Istotny jest sam fakt masowania, który pomaga zniwelować napięcie. Za pierwszym razem masaż nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. Trzeba również pamiętać, żeby nie uciskać bolących miejsc za mocno i nie pogorszyć ich stanu.
Ćwiczenia dla pleców
Gdy plecy bolą, rzadko myśli się o ćwiczeniach, jednak delikatne, lekkie ćwiczenia mogą pomóc w rozluźnieniu. Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia na piłce, na której można oprzeć plecy albo tułów i delikatnie odchylać się w przód albo w tył. Jeśli piłki brak, nic straconego, wystarczy położyć na podłodze koc, następnie położyć się na brzuchu, po czym podeprzeć się rękami i podnieść, wyginając plecy niczym syrenka wyglądająca z wody. Dobrze sprawdzą się również łagodne skłony. Przydatne jest także przeciąganie się podczas siedzenia albo leżenia.
Dobre spanie
Bóle pleców oraz spanie również się łączą, jednak nie chodzi o czas snu, lecz o to, na czym się śpi. Niejednokrotnie można usłyszeć, że spanie albo leżenie na twardym pomaga na ból pleców. Zdarza się, że faktycznie tak jest, jednak czasami to właśnie twarde podłoże powoduje, że plecy bolą codziennie. W takiej sytuacji trzeba rozważyć zakupienie nowego łóżka albo nowego materaca, który pomoże plecom dobrze wypoczywać, dzięki czemu ból zniknie.
Tabletki przeciwbólowe
Jeśli inne sposoby nie działają i plecy nadal bolą, często i mocno, można sięgnąć po środki przeciwbólowe. Podczas bólów okazyjnych, wynikających z przećwiczenia, można zastosować ibuprofen albo paracetamol, jednak przy mocniejszej przypadłości najlepiej wybrać się do lekarza, który przepisze silniejsze środki.