Sposoby na przetrwanie upału w samochodzie
Sposoby na przetrwanie upału w samochodzie
Każdy kierowca i każdy pasażer wie, że jazda samochodem w upale potrafi być koszmarem. Już samo wejście do pojazdu, który stał przez kilka godzin w pełnym słońcu, budzi pewien opór. Można z przekonaniem powiedzieć, że najgorsze są pierwsze minuty. Ze względu na to, że upalne dni coraz bliżej, podpowiadamy, jak poradzić sobie i przetrwać jazdę w wysokiej temperaturze.
Brak klimatyzacji
Jeżeli samochód nie posiada klimatyzacji lub z jakichś powodów jest ona nieczynna, trzeba skorzystać z szyb i szyberdachu, jeśli jest. Należy otworzyć okna, zsuwając szyby przynajmniej od strony kierowcy i pasażera, oraz unieść szyberdach. Dzięki temu nagrzane powietrze ucieka górą, a chłodne wpada przez okna. Pozwala to na obniżenie temperatury w pojeździe.
Pomocna klimatyzacja
Osoby, które posiadają klimatyzację, są w komfortowej sytuacji, lecz również powinny pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie należy włączać klimatyzacji zaraz po wejściu do auta. Trzeba zacząć od otworzenia wszystkich szyb. Powietrze w samochodzie, który stał na słońcu, zawsze będzie cieplejsze niż na zewnątrz, dlatego warto w ten sposób ustabilizować jego temperaturę. Dopiero po 5 minutach zamknąć szyby i włączyć nawiew na najniższym poziomie. Ustawienie od razu bardzo chłodnego powietrza może skończyć się przeziębieniem.Dobrze jest pamiętać o ustawieniu nawiewu na nogi albo na szybę zamiast na twarz i kark, co mogłoby się skończyć bolesnym przewianiem.
Parkowanie w cieniu
Pozostawienie samochodu w cieniu daje duży komfort przy rozpoczynaniu jazdy ponownie. Nawet jeżeli w samochodzie jest duszno, nie jest on nagrzany jak piekarnik. Niestety, w mieście ocienione parkingi to rzadkość. W takiej sytuacji można pozostawić delikatnie uchylony szyberdach. Jednak jest to opcja jedynie dla właścicieli samochodów starszych, które nie są narażone na kradzież tak mocno, jak nowoczesne modele.
Zapas wody
Późną wiosną i latem zapas wody w samochodzie jest niezbędny. Z pewnością nie będzie ona zimna i wyjątkowo pyszna, lecz biorąc pod uwagę warunki w samochodzie oraz poza nim, lepsza taka niż jej brak. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne, może powodować zawroty głowy, omdlenie i tym samym utratę zdolności prowadzenia samochodu.Butelkę z wodą można schować w schowku. Nie będzie dzięki temu zimna, lecz może być mniej nagrzana. Podczas jazdy najlepiej mieć ją na wyciągnięcie ręki.
Płyn i olej
W czasie upału łatwo nie tylko o przegrzanie się kierowcy, ale również pojazdu. Dlatego trzeba obserwować nagrzanie silnika oraz poziom oleju w samochodzie. Latem szybciej zmniejsza się jego ilość. Trzeba być czujnym i dolewać go w odpowiednim momencie, żeby nie zostać unieruchomionym na poboczu w wyniku przegrzania się maszyny.